Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

145 lat powiatu puławskiego

Hanna Bednarzewska
Starosta puławski, Witold Popiołek jest dumny z powiatu.
Starosta puławski, Witold Popiołek jest dumny z powiatu. Hana
W styczniu tego roku powiat puławski skończył 145 lat. Ustalenie właściwej daty powstania powiatu zajęło historykom kilka lat. Zgodnie z opisem powiatu puławskiego i Puław zachowanym z 1888 roku powiat puławski powstał w 1867 roku. W większości publikacji podawana jest jednak data 1866 rok.

-W ustawie dotyczącej nowego podziału administracyjnego Królestwa Polskiego podpisanej przez cara Aleksandra II w grudniu 1866 roku w punkcie pierwszym paragrafu pierwszego zapisano, że nowy podział wchodzi w życie 13 stycznia 1867 roku- mówi puławski historyk Zbigniew Kiełb zajmujący się dokumentowaniem dziejów miasta.

W przestrzeni lat 1837-1842 podjęto reformę zmierzającą do likwidacji Powiatu Kazimierskiego na rzecz wielkiego Powiatu Lubelskiego. W wyniku działań administracyjnych i podziału Królestwa Polskiego wydzielono z dawnego Powiatu Lubelskiego Powiat Nowoaleksandryjski czyli Puławski, który funkcjonuje od 1867 roku.

Historia utworzenia powiatu, jego funkcjonowanie w ujęciu społeczno gospodarczym i administracyjnym jest zawarta w książce wydanej z okazji 145 lecia powiatu. Zawiera ona dwie mapy jedną wydaną przed 1914 rokiem ukazującą centrum Puław oraz mapę z 1907 roku przedstawiającą powiat Nowoaleksandryjski. Wydawnictwo zawiera też ujęcia statystyczne powiatu od 19 wieku. Album pokazuje też życie codzienne i przemiany urbanistyczne Puław jako stolicy powiatu, ale też przemiany w gminach na przestrzeni ponad wieku. Album jest nie tylko dla mieszkańców ale i turystów okazją do skonfrontowania jak miejscowości wyglądały kiedyś i jak wyglądają obecnie. Książka jest wiedzą w pigułce na temat powiatu puławskiego.

W powiecie puławskim znalazły się miejscowości, które utraciły prawa miejskie a swoje korzenie mają w 14 wieku. To Końskowola, Kurów, Kazimierz, Wąwolnica. Puławy jako miasto są młode ale mają swoją bogatą tradycję i historię. W 2006 roku Puławy obchodziły 100 lecie nadania praw miejskich. U ujęciu historycznym rejon Puław jest młody, ale ma stare korzenie. Pierwsza wzmianka o Puławach jest z roku 1489. Mimo młodej metryki Puławy na mapie Polski i Lubelszczyzny wybijają się w ujęciu społecznym gospodarczym i historycznym oraz kulturalnym.

Z Witoldem Popiołkiem starostą powiatu puławskiego rozmawia Hanna Bednarzewska.

Jakie znaczenie ma powiat puławski dla mieszkańców i województwa lubelskiego?

Powiat puławski jest historycznie osadzony na tej ziemi. Funkcjonował w różnych uwarunkowaniach od czasów zaboru rosyjskiego poprzez obie wojny światowe. Teren powiatu puławskiego jest bogaty przyrodniczo, ale także w zabytki. W Puławach, które są stolicą powiatu funkcjonuje 5 instytutów naukowych oraz Zakłady Azotowe mające olbrzymi wpływ na rozwój miasta i powiatu.

Jak zmienił się teren powiatu na przestrzeni lat?

Rejon Puław to rejon rolniczy jednak bardzo zróżnicowany pod względem upraw. Oprócz tradycyjnych roślin zbożowych uprawiane są rośliny przemysłowe takie jak chmiel, tytoń, buraki cukrowe. Rejon Puław to zagłębie uprawy róż i krzewów ozdobnych. Rozwija się tu produkcja szkółkarska drzew owocowych. Rejon Puław to także zagłębie truskawkowe. Uprawiane są tu także maliny i porzeczki. Drzewa i krzewy gospodarstw szkółkarskich z rejonu Końskowoli trafiają na rynki wschodnie i zachodnie Europy. Rozwija się tu także turystyka. Turyści odwiedzają Kazimierz Dolny i Puławy, a także Nałęczów, który jest siedzibą uzdrowiska. Na rozwój miasta i powiatu olbrzymi wpływ mają Zakłady Azotowe. W Azotach zatrudnionych jest około 330 osób. Drugie tyle pracuje w spółkach i firmach przy Zakładach Azotowych. Zatrudnienie w tak dużej firmie napędza koniunkturę zakupów. Wpływy z podatków jakie uzyskuje głównie kasa miasta są duże. To przekłada się na rozwój Puław, które w ostatnich latach bardzo wypiękniały. Powiat wspólnie z miastem wyremontował 6 ulic będących wcześniej drogami powiatowymi. Dzięki Azotom rozwijają się także okoliczne gminy. W Zakładach Azotowych pracują ludzie mieszkający na ościennych terenach. Z tego, że zakładom Azotowym dobrze się wiedzie korzysta także powiat. Do naszego budżetu trafiają udziały z dochodów od osób fizycznych i prawnych, które w znacznej mierze pochodzą z Azotów.

W jakim kierunku powinien się rozwijać powiat puławski?

Rolnictwo ulega przekształceniu. Na terenie powiatu jest usytuowany wielki przemysł w postaci Azotów, a przy założeniu, że powstanie elektrownia to zatrudnienie dostaną kolejne osoby. Nowoczesne technologie zastosowane a Azotach i elektrowni dbają o środowisko naturalne. Na korzyść zmienił się krajobraz przyrodniczy wokół fabryki.
Powiat puławski ma duże szanse na rozwój turystyki. Na razie te możliwości są nie wykorzystane. W Puławach zmodernizowane został nabrzeże wiślane rewitalizację przeszedł port. Potrzebna jest jednak regulacja rzeki i odbudowanie urządzeń, aby przywrócić jej żeglowność z Puław do Kazimierza, Janowca i lepiej wykorzystać walory Wisły. Musimy wykorzystać walory Wisły oraz Wieprza. Należy rozwijać turystykę nie tylko do Kazimierza i Nałęczowa. Dotyczący wspierania turystyki program szwajcarski realizowany obecnie przez powiat wpłynie na jej rozwój w regionie, ale także na rozwój instytucji kultury i działalności kulturalnej.

Jak wygląda powiat puławski na tle innych w Polsce?

Powiat puławski jest znany w Polsce z wielu względów. Słychać o nim poprzez Zakłady Azotowe, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowy Instytut Badawczy, Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Nawozów Sztucznych. To są marki znane nie tylko w Polsce ale i na świecie. Marką znaną w Polsce i Europie jest Kazimierz jako miasto turystyczne i Nałęczów jaki siedziba uzdrowiska. Jestem dumny z powiatu puławskiego i z tego że jestem jego mieszkańcem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto