Płyta z muzyką Henryka Wieniawskiego promuje Lublin Płyta z muzyką Henryka Wieniawskiego promuje Lublin

Płyta z muzyką Henryka Wieniawskiego promuje Lublin

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trudno sobie wyobrazić trwalsze podsumowanie Roku Henryka Wieniawskiego jak wydanie płyty z jego kompozycjami. Na taki pomysł wpadli lubelscy filharmonicy.

Lubelscy radni sfinansowali przedsięwzięcie i tak powstało jedno z cenniejszych nagrań z udziałem solistki, Anny Marii Staśkiewicz, laureatki konkursów skrzypcowych w Lublinie i w Poznaniu. Koncert promujący płytę odbył się 17 grudnia 2010 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Nagranie to cegiełka, która zbliża Lublin do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Lubelska Filharmonia czekała 7 lat na tę płytę. Dopiero w 175. rocznicę urodzin Wieniawskiego i 130. rocznicę jego śmierci nadarzyła się sprzyjająca okazja. Nagrania dokonano w sali Filharmonii Lubelskiej. Płytę otwiera Polonez koncertowy D-dur op. 4, potem rozbrzmiewa Fantazja faustowska A-dur, całość zamyka II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22. Na uwagę zasługuje okładka płyty, w środku znajdziemy książeczka z biografią Henryka Wieniawskiego oraz krótką historią Towarzystwa Muzycznego w Lublinie, którą przygotowała prezes tego stowarzyszenia Teresa Księska-Falger.

- To dzięki staraniom Piotra Wijatkowskiego, dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej i Teresy Księskiej-Falger, która była też dyrektorem Festiwalu Spotkań Kultur władze miasta zdecydowały się wydać tak cenną dla kultury polskiej płytę - podsumowuje Jan Sęk, dyrektor naczelny Filharmonii Lubelskiej.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!