Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Grupie Azoty. Kończy się budowa linii produkcyjnej na terenie Zakładów

Jedna z dwóch linii, które na terenie Zakładów Azotowych będą produkowały nawozy granulowane, jest już prawie gotowa. Po jej zakończeniu, wytwórnia będzie "wypuszczać" ponad tysiąc ton saletry lub saletrzaku na dobę.

Cała instalacja granulacji mechanicznej saletry to jedna z największych i jednocześnie najdroższych inwestycji, które Grupa Azoty przeprowadziła w ostatnich latach. W jej skład wejdą dwie linie produkcyjne, które łącznie mają kosztować spółkę prawie 700 mln złotych.

Pierwsza z nich, warta ponad 390 mln, jest już prawie gotowa i najpóźniej w drugiej połowie tego roku ma zacząć pracę. –Wtedy zostanie przeprowadzony proces rozruchu linii produkcyjnej wraz z młynownią kamienia dolomitowego i halą sezonowania produktu. Rozruch obejmuje cały szereg czynności takich jak m.in. od kontrola połączeń, czyszczenie rurociągów, uruchamianie poszczególnych maszyn i sprawdzanie osiągnięcia parametrów- tłumaczy Michał Mulawa, rzecznik Grupy Azoty Puławy.

Za ponad dwa lata wystartuje druga linia produkcyjna, dzięki której Grupa Azoty będzie produkowała 1400 ton saletrzaku na dobę lub 1200 ton saletry granulowanej mechanicznie na dobę. To ponad 200 ton więcej niż jest produkowane w całych Zakładach do tej pory .

W Puławach gotowy produkt będzie pakowany i wysyłany. Choć większość saletrzaku i saletry ma trafiać na rynek polski, w trakcie wmurowania kamienia węgielnego pod instalację, ówczesny prezes Grupy Azoty Mariusz Bober zdradził, że Zakłady będą go również wysyłać za granicę. – To informacje poufne. Większość produktu sprzedamy polskim firmom, ale kupować będą także firmy zagraniczne - ujawniał w 2016 r. prezes Grupy Azoty.

Pracę w nowej wytwórni znajdzie 130 osób. To nie jedyna duża inwestycja, jaką zaplanowały Azoty. Spółka wybuduje też instalację neutralizacji i produktów nawozowych, a także zmodernizuje istniejące cztery linie produkcyjne kwasu azotowego, do których zostanie dobudowana piąta linia. Łączny koszt inwestycji to prawie 700 mln złotych.

Więcej, bo ok. 890 mln Grupa Azoty zapłaci firmie, która wybuduje w Puławach elektrownię. Przedsiębiorstwo zostanie wyłonione w przetargu. O tym, jakie firmy zgłosiły się do przetargu, przeczytasz tutaj: LINK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto