(© Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mieszkańcy dawnych miast wojewódzkich - Białej Podlaskiej, Zamościa i Chełma - nocą i w dni świąteczne na próżno będą szukać dentysty.

- W bieżącym roku takie usługi świadczyło na Lubelszczyźnie dziewięć placówek. Dentyści przyjmowali o każdej porze w Lublinie (dwa gabinety), Puławach (dwa gabinety) oraz w Łukowie, Tomaszowie i Janowie Lubelskim, Zamościu i Chełmie. Na 2011 r. podpisaliśmy kontrakty tylko ze stomatologami z Lublina i Puław, z innych miast odzewu brak - tłumaczy Małgorzata Bartoszek, p.o. rzecznika lubelskiego NFZ.

- Powód jest bardzo prosty. NFZ płaci zbyt mało za dyżury nocne i świąteczne. Do tej pory była to kwota chyba 500 złotych. To śmiesznie małe pieniądze. Za tyle nie opłaca się przedłużać godzin pracy przychodni - mówi jeden z właścicieli gabinetów stomatologicznych z Lubelszczyzny (chce pozostać anonimowy). - Dyżurując nocą musiałbym zapłacić za prąd, za wynajęcie jakiegoś ochroniarza, bo nigdy nie wiadomo, kto się pojawi. Na trzech pacjentów, którzy faktycznie potrzebują pomocy, może trafić się np. jeden awanturnik. Słyszałem o takich przypadkach. Krótko mówiąc, na takich dyżurach nie da się zarobić - tłumaczy dentysta.

Jego słowa potwierdza Helena Zwierzyńska, dyrektorka Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. - Nie prowadzimy nocnych dyżurów od ponad dziesięciu lat. Cena zaproponowana przez NFZ była zbyt niska. Ta, którą my zaproponowaliśmy, fundusz odrzucił - tłumaczy.
Co mają więc zrobić mieszkańcy Zamościa, Białej Podlaskiej czy Chełma, których nagle w środku nocy rozboli ząb? - Nikogo nie możemy zmusić do pracy. Rozpiszemy nowy konkurs, może odzew będzie większy - mówi Bartoszek.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!