Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Platformy startowe będą wspierać pomysły na biznes

hana
Oferta PPNT skierowana jest zarówno do firm lokalnych jak i przedsiębiorców działających na terenie całego kraju
Oferta PPNT skierowana jest zarówno do firm lokalnych jak i przedsiębiorców działających na terenie całego kraju hana
Puławski Park Naukowo Technologiczny jest liderem projektu przygotowanego dla instytucji otoczenia biznesu Polski wschodniej. PPNT jest jedną z sześciu placówek na wschodzie Polski, która będzie świadczyła przedsiębiorcom pomoc poprzez platformy startowe - wsparcie finansowe pomysłu na biznes.

Pieniądze na projekt pochodzą ze środków zewnętrznych. Budżet projektu to 19, 5 mln zł.

- Każdy będzie się mógł zgłosić do nas z pomysłem na wstępnej fazie rozwoju. Komisja oceni projekt i jego potencjał. Jeśli projekt zakwalifikuje się do platformy startowej będzie mu udzielane wsparcie. Pomysłodawca dostanie bezpośredniego opiekuna, który będzie prowadził dany pomysł i osobę, pytał o jej potrzeby, a my będziemy te potrzeby realizować - mówi Tomasz Szymajda, prezes PPNT.

Platforma startowa to projekt partnerski złożony wspólnie z Grupą Azoty, UMCS, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych oraz podmiotami: Netrix Group, funduszami kapitałowymi. Przez pierwsze pół roku pomysł dostanie wsparcie na kwotę około 65 tys. zł na usługi doradcze, badania laboratoryjne, rynkowe, usługi prawnicze. Jeśli komisja uzna, że jest szansa na powodzenie, autor będzie mógł uzyskać wsparcie w wysokości do 200 tys. euro na rozwinięcie pomysłu. Oprócz usług doradczych i merytorycznych pomysłodawca otrzyma bezpłatne pomieszczenie w PPNT. - Do platformy jesteśmy w stanie przyjąć 220 pomysłów. Pomysłodawcy mogą się wywodzić z całej Polski- mówi prezes.

Pomysły, z którymi można starać się o wsparcie to inteligentne specjalizacje w zakresie ekologii, żywności, branży IT - chodzi o programy i aplikacje. Projekt potrwa 3 lata. Nabór będzie prowadzony co kilka miesięcy aby każdy miał szanse na rozwinięcie pomysłu. Projekt ruszy na początku przyszłego roku. - W realizacji projektu widzę szanse dla rozwoju PPNT. Po dwóch latach funkcjonowania spółki zdobyliśmy na rynku pozycję pozwalającą współpracować z największymi podmiotami Polski wschodniej i wykorzystywać miejscowy potencjał Puław - mówi Szymajda.

PPNT planuje rozwinąć współpracę z puławskimi Azotami. - Od dwóch lat współpraca układa się wzorowo. Od dwóch lat w Puławach działa Centrum Badawczo Rozwojowe Grupy Azoty Puławy, która objęła zarządzanie częścią laboratoriów w PPNT - mówi prezes.

Kilka miesięcy temu PPNT nie mógł się pochwalić wynikami finansowymi. Jak to wygląda teraz? - PPNT tak jak inne tego rodzaju placówki w Polsce nie zarabia pieniędzy, bo to nie jest jego podstawowe zadanie. Mamy pomagać w rozwijaniu działalności gospodarczej, w tworzeniu miejsc pracy, aby miasto miało korzyść z podatków odprowadzanych przez nowo powstające podmioty. Z założenia udzielając pomocy publicznej przedsiębiorcom - obniżając stawki czynszu - nie jesteśmy w stanie wygenerować takich przychodów z najmu, aby wystarczyły na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem obiektu. Tak się dzieje w całej Polsce tłumaczy prezes. PPNT miał kłopoty z najemcami, niektórymi nadal interesuje się prokuratura oraz służby specjalne. - Podjęliśmy decyzje o rozwiązaniem umów z przedsiębiorcami instalującymi w PPNT fikcyjne firmy. Skala problemu była duża. Dotyczyła 70 proc. podmiotów. Oczyściliśmy pole i obecnie partnerzy zaczęli na nas patrzeć inaczej jak na racjonalny podmiot, z którym można współpracować - mówi prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto