Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podgórz: Systematycznie niszczone są lessowe wąwozy?

Agnieszka Ciekot
Głębocznica lessowa w Podgórzu
Głębocznica lessowa w Podgórzu Paweł Duklewski
- W miejscowości Podgórz systematycznie niszczone są lessowe wąwozy. Ginie roślinność, zwierzęta i piękny krajobraz – alarmuje nasz Czytelnik. – To niedorzeczność – odpowiadają urzędnicy.

Naszego Czytelnika bulwersuje fakt, że po deszczach, które rozmywają drogi dojazdowe do pól położonych w miejscowości Podgórz, gmina Wilków naprawia je przy pomocy ciężkiego sprzętu, a materiał pozyskuje ze zboczy lessowych wąwozów przylegających do rezerwatu przyrody Skarpa Dobrska. I jakby tego było mało w całej tej sprawie Regionalna Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie nie dostrzega problemu jakim jest niszczenie terenu będącego pod ścisłą ochroną.

- Proceder trwa od kilku lat. W ten sposób ginie bezpowrotnie nie tylko roślinność i zamieszkałe w wąwozach zwierzęta, nawet te pod ścisłą ochroną, ale ginie także piękny krajobraz pomimo, że gmina stara się promować swoje walory turystyczne i krajobrazowe – pisze w mailu do redakcji Czytelnik.

Wójt gminy Wilków zarzuty nazywa bredniami i zaprzecza, że gmina niszczy wąwóz w Podgórzu. - Faktem jest, że poprawiamy drogę dojazdową na Skarpę Dobrską. Umacniany jest tylko i wyłącznie dojazd na górę, gdzie ludzie mają pola. Ale nie ma czegoś takiego jak pobieranie materiału ze zboczy i poszerzanie wąwozu – odpiera zarzuty Grzegorz Teresiński, wójt gminy Wilków.

Jak podkreśla Teresiński, erozja następuje naturalnie i może wydawać się czasami, że w zbocza wąwozu ingerowała koparka. Na remontowanym odcinku układane są betonowe płyty. W przyszłym roku gmina chce cały odcinek prowadzący do Skarpy Dobrskiej wyłożyć płytami. - Jeśli dostaniemy środki to tak zrobimy – zapowiada wójt gminy Wilków.

O rzekomo niszczone wąwozy w Podgórzu zapytaliśmy też w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Urzędnicy precyzują, że mamy tam doczynienia z głębocznicą, a nie z wąwozem lessowym. – Różnica jest taka, że wąwozy powstają naturalnie, w procesach erozyjnych i są objęte ochroną. Natomiast głębocznice powstają w wyniku działalności człowieka i nie są prawnie chronione – wyjaśnia Paweł Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ w Lublinie.

RDOŚ zapewnia, że głębocznica w Podgórzu prowadzi do rezerwatu Skarpa Dobrska, ale w samym rezerwacie nie jest. Mimo to inspektorzy czuwają nad tym co się tam dzieje. – Mieliśmy sygnały, że w głębocznicy wytworzyło się osuwisko, które zablokowało drogę do rezerwatu. Osuwisko zostało usunięte, less zabrany i wykorzystany do innych celów - tłumaczy Duklewski.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto