Hymn nie jest nietykalny, przekonuje Tomasz Kammel na swoim Facebooku, i postuluje, aby zmienić słowa "Jeszcze Polska nie zginęła kiedy (póki) my żyjemy". "Ten wers mówi o ciągłym zagrożeniu i niebezpieczeństwie. Jeszcze nie zginęła, ale co? Zaraz zginie?" - argumentuje.

Oto cały post Kammela (pisownia oryginalna):

""Jeszcze Polska nie zginęła kiedy (póki) my żyjemy" - te słowa polskiego hymnu chciałbym zmienić.

Powód jest jeden, nieadekwatność do współczesności i straszenie. Ten wers mówi o ciągłym zagrożeniu i niebezpieczeństwie. Jeszcze nie zginęła, ale co? Zaraz zginie? Nie lubię sie bac, nie lubię poczucia zagrożenia. Dlatego jeśli go nie ma, to nie chce go bez potrzeby przywoływać. Polaków od lat sie straszy, wyszkolono nas w negatywnym myśleniu. Może byśmy to przełamali? Po co nam ten ohydny kult cierpienia, i bycia wieczną ofiarą. Ja tam sie nie czuje żadną ofiarą, choć pare razy w tyłek od życia dostałem. Ale to bardziej lekcja niż powód to narzekania. W najważniejszej narodowej pieśni wolałbym śpiewać o tym, ze jesteśmy silni i gotowi do pomocy innym, a nie o tym, ze wiem, ze na nas dybią.

A tym co myślą, że hymn jest nietykalny powiem tylko, ze są w Europie kraje, które swoje hymny dopasowały do współczesności. O ile sie nie mylę, Szwajcaria na przykład.

I co Wy na to Kochani?"


Hallo

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

idiota (gość)

moze jeszcze niech bedzie w hymnie ze Polska istnieje tylko teoretycznie i zwrotka otupolewie?

Kunegunda Drwęska herbu Gozdawa (gość)

Zmień sobie nos i nie bądź ...... wielbłąd

Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i Ojczyzna nasza.

renia (gość)

Tomek nie bądź wielbłądem. Hymn nie jest przesłaniem wyimaginowanej, życzeniowej "przyszłości". Hymn jest spójnym przekazem teraźniejszości z przeszłością i przyszłością. Formą konsolidacji wartości, jak i formą odstraszenia, dumy i przynależności do mniejszej ojczyzny. Przestań błądzić, bo na Pustynię Błędowską wyjdziesz z tymi wielbłądzimi farmazonami. Chyba już drugimi w tym tygodniu, jakby na polskojęzyczne zamówienie.

~mosze (gość)

Zmień lekarza Kamel bo cię oszukuje, hymn naszej Ojczyzny pozostanie bez zmian ,zacznij może robić coś pozytywnego dla ludzi którzy cierpią w tym kraju niedostatek.

Józef Będomiński (gość)

Tomsze Kammeleon - a nie chcesz aby potem także Orła Białego zamienić na Białą Gęś?????