Kościół farny w Kazimierzu Dolnym od jesieni zeszłego roku przechodzi generalny remont, a w ostatnich dniach archeolodzy dokonali tam wielu zaskakujących odkryć.

- Prace prowadzone przy kościele mają charakter czysto budowlany, ale z racji, że mamy do czynienia z zabytkowym kościołem, to nadzór archeologiczny jest niezbędny - tłumaczy Edmund Mitrus, jeden z archeologów.

Na najciekawsze odkrycie archeolodzy natrafili w momencie, kiedy rozpoczęła się wymiana posadzki w świątyni. - Przy pomocy georadaru udało nam się ustalić, że pod spodem znajdują się przynajmniej cztery nierozpoznane dotąd krypty oraz liczne miejsca pochówku. Dodatkowo odkryliśmy fundamenty dwóch starszych kościołów, najprawdopodobniej z początku XVI i XIV wieku oraz blisko 130 monet z czasów od Ludwika Węgierskiego i Jagiellonów - wylicza Mitrus.

Czytaj nasz serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny


Odkrycia archeologów nie oznaczają jednak, że fara w Kazimierzu wzbogaci się o nowe atrakcje turystyczne. - Z początku zastanawialiśmy się, czy krypty nie mogłyby być udostępnione zwiedzającym, ale parafia uznała, że lepiej je zostawić dla potomnych. Tak więc odnalezione miejsca pochówku i szczątki zostaną w ziemi. Pod nową posadzką - dodaje Mitrus.

Na miejscu, oprócz archeologów i budowlanych, pracują też, a może przede wszystkim, konserwatorzy zabytków, którzy m.in. przywracają oryginalną kolorystykę kościoła. - Wewnątrz świątyni stanęły masywne rusztowania, aż pod sklepienie, co pozwoliło nam dotrzeć do najwyższych zakamarków, gdzie zachowały się najstarsze warstwy barwne. Poddaliśmy te próbki badaniom i dzięki temu udało nam się ustalić zarówno skład stosowanego pigmentu, jak i jego barwę. Jak skończymy prace, fara będzie kolorowa, ale jednocześnie utrzymana w spójnej, najbliższej pierwotnej, kolorystyce - informuje Monika Konkolewska, konserwator zabytków.Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!