Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związki zawodowe podpisały zgodę z zarządem Grupy Azoty. Będą podwyżki dla pracowników

Redakcja
Zakończył się trwający od listopada konflikt między związkami zawodowymi, a zarządem Grupy Azoty. Po kilku miesiącach negocjacji na wspólnej konferencji obie strony ogłosiły, że zawierają porozumienie.

Już niebawem z bramy Zakładów Azotowych znikną transparenty, które głoszą, że obowiązuje w nich pogotowie strajkowe. W poniedziałek, zarząd Grupy Azoty i przedstawiciele związków zawodowych na wspólnej konferencji oficjalnie podpisali deklarację o porozumieniu. Tym samym kończy się trwający ponad 10 miesięcy spór między działaczami, a dyrekcją spółki z Puław.

-Cieszę się, że jedne z najpilniejszych zadań, jakie 13 sierpnia postawiłem przed sobą przyjmując obowiązki prezesa zarządu Grupa Azoty PUŁAWY, polegające na uspokojeniu sytuacji społecznej w spółce oraz rozwiązaniu sporu udało się zrealizować w relatywnie krótkim czasie. Dziękuję stronie społecznej za konstruktywne i otwarte podejście do rozmów, a całemu zarządowi za wspólną, wyjątkowo intensywną pracę. Jak wielokrotnie podkreślałem podczas mediacji, istotę pomyślnego zakończenia sporu stanowił interes pracowników. To był nasz wspólny cel i dzięki skupieniu się na merytorycznej dyskusji, udało się go osiągnąć – mówi dr Krzysztof Bednarz, p.o. prezesa zarządu Grupy Azoty „Puławy”.

Z efektów negocjacji zadowolona jest też „strona społeczna”, czyli związki zawodowe.

- Decyzja o przyjęciu wynegocjowanego porozumienia została podjęta jednomyślnie przez Komitet Strajkowy. Nad jego treścią pracowaliśmy w trakcie mediacji punkt po punkcie, okazując wielokrotnie dobrą wolę, która zawsze jest bardzo istotna przy rozwiązywaniu konfliktów. Znaleźliśmy z zarządem Spółki wspólny język w podejściu do zapisów Umowy Społecznej oraz Umowy Konsolidacyjnej. Z satysfakcją przyjęliśmy też wcześniejszą decyzję o umiejscowieniu w Puławach departamentu korporacyjnego handlu nawozami – dodaje Piotr Śliwa, Przewodniczący Komitetu Strajkowego.

Dla pracowników Zakładów Azotowych ważną informacją jest to, że ponad 1800 z nich będzie mogła cieszyć się z podwyżek. – Od 1 października tego roku pracownicy, których nie usatysfakcjonowała wysokość ostatnich podwyżek dostaną podwyżkę wyrównawczą.

Jak dodali związkowcy, w trakcie negocjacji udało się też dojść do porozumienia ws. zmian w systemie udzielania premii. Nagrody roczne mają teraz zależeć od wysokości zysku wypracowanego przez Zakłady.

Przez ostatnie 10 miesięcy w puławskiej Grupie Azoty było wyjątkowo gorąco. W listopadzie 2017 r. związkowcy „Solidarności” i ZZPRC (Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego) ogłosili, że w ramach protestu wobec polityki centrali Grupy Azoty z Tarnowa (należy do nich ponad 99 proc. akcji spółki z Puław) ogłaszają pogotowie strajkowe. Związkowcy chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko próbom wyprowadzenia z puławskiej Grupy Azoty pionu handlu i audytu. Jak twierdzili związkowcy, to jeden z najistotniejszych działów dla „Puław”.

Wkrótce potem, po nieudanych negocjacjami z zarządem Grupa Azoty Puławy, protestujący związkowcy ogłosili referendum strajkowe. Miało ono rozstrzygnąć, czy na terenie zakładów nie wstrzymać tymczasowo produkcji.
Jednak w związku z postępami w negocjacjach referendum zostało odwołane. Później związkowcy wycofali się też z postulatu dotyczącego odwołania wiceprezesa Grupy Azoty Puławy Krzysztofa Homendy, który miał „utracić zaufanie społeczne”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto