Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

400 lat organów z kościoła farnego. "To najstarszy tego typu instrument w Polsce"

Pawel Zurek
Są nazywane najstarszym tego typu instrumentem w Polsce. Mowa o prawie 400-letnich organach z kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym, na których koncertują w czasie wakacji artyści z Polski i zagranicy.

400 rocznicę istnienia organy będą obchodziły w tym roku. Instrument, który najprawdopodobniej wyszedł spod ręki Włocha Szymona Liliusa, powstał ok. roku 1620. Znajduje się w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu.

- Organy uchodzą za najstarszy w Polsce obiekt tego rodzaju, zachowujący pełną sprawność koncertową - informuje Jan Popis, znawca muzyki dawnej.

Jednak niewiele brakowało, by instrument na zawsze zamilkł. Najbliżej tego były w 1656 roku. Wojska szwedzkie zniszczyły instrument, ale dość szybko doczekał się on naprawy. Później, przez zaniedbania kolejnych właścicieli, organy uległy zniszczeniu i dopiero w 1883 roku po kapitalnym remoncie znów mogły zacząć grać dla wiernych w Kazimierzu.

- Pomimo kilku remontów i przebudowy, w instrumencie tym zachowało się wiele autentycznych elementów jak mechaniczna traktura, klapowe wiatrownice, większość głosów, stół gry. Organy kazimierskie mają obecnie 36 rejestrów i dwie klawiatury i klawiaturę nożną. Poza głosami właściwymi, instrument został wyposażony w rejestr kotłów i dzwonków. Poszczególne głosy są uruchamiane mechanicznie za pomocą metalowych cięgieł - wyjaśnia Popis.

Dźwięk 400-letniego instrumentu można usłyszeć w trakcie trwającego kazimierskiego festiwalu organowego. Z tej okazji nad Wisłę przyjadą jeszcze artyści ze Szkocji, Węgier, Włoch i Ukrainy.

- Usłyszymy dzieła Johanna Sebastiana Bacha, mistrza muzyki organowej, a także m.in. Johanna Pachelbela, Antonio de Cabezona, Girolamo Frescobaldiego oraz Johanna Frobergera- wylicza Jan Popis.

Wszystkie koncerty na 400-letnich organach odbywają się w niedziele w kościele farnym o godz. 19:30. Festiwal potrwa do końca sierpnia. Wejście na występy jest darmowe. Festiwal organizuje kazimierski ośrodek kultury, promocji i turystyki.

Program festiwalu znajdziecie tutaj: LINK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto