Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zarząd Grupy Azoty działa na szkodę puławskiej spółki?

Hanna Bednarzewska
Hana
NSZZ Solidarność Komisja Międzyzakładowa przy Grupie Azoty Puławy S.A. to kolejny związek, który nie zgadza się na marginalizowanie roli puławskiej firmy w Grupie Azoty.

Związkowców wspierają posłanki PiS Elżbieta Kruk i Gabriela Masłowska, które wystosowały interpelację do prezesa Rady Ministrów. Azoty są spółką, która jest w rękach Skarbu Państwa.

- Konsolidacja wielkiej syntezy chemicznej miała być lekarstwem na problemy branży. Tymczasem mamy do czynienia z marginalizacją i powolnym upadkiem puławskich zakładów i całego regionu lubelskiego - mówi Piotr Śliwa, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w puławskich Azotach.

Od czasów konsolidacji - od 2012 roku- puławska firma wypłaciła do Tarnowa dywidendę w wysokości ponad 900 mln zł. Zdaniem związkowców te pieniądze powinny zostać w Puławach i być przeznaczone na rozwój zakładu, budowę nowych instalacji, a tym samym tworzenie nowych miejsc pracy. Według NSZZ Solidarność skutkiem konsolidacji jest to, że puławskie Azoty będące filarem polskiej chemii stały się spółką podległą Zakładom Azotowym w Tarnowie.

- O coraz gorszej sytuacji w Zakładach Azotowych Puławy wielokrotnie informowaliśmy władze państwowe niestety bez reakcji - mówi Śliwa.

- Jak traktuje się puławskie zakłady, świadczy fakt, że w zarządzie Grupy Azoty nie ma nikogo, kto reprezentuje interesy naszego regionu, nie ma nikogo, kto miałby doświadczenie w zarządzaniu tego typu firmą, a prezes grupy mimo wielokrotnych zaproszeń nie miał czasu spotkać się z przedstawicielami puławskiej załogi - grzmią związkowcy.

Związkowcy z Solidarności od dawna apelują o wsparcie do parlamentarzystów Ziemi Lubelskiej. Na apel o pomoc odpowiedziało 4 posłów: Tomasz Zieliński, Sławomir Skwarek, Elżbieta Kruk i Gabriela Masłowska. Posłanki Kruk i Masłowska złożyły w marcu interpelację do prezesa Rady Ministrów. W piśmie zwracają uwagę na to, że decyzje zapadające w Grupie Azoty mają bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie puławskich Azotów. „To skutkuje wzburzeniem wśród pracowników firmy i mieszkańców miasta. Wpływa na coraz gorsze wyniki zarówno Puław jaki i całej grupy w której Puławy wypracowują ponad 50 proc. zysków” - czytamy w piśmie.

Przykładem jest zablokowanie przez Grupę Azoty współpracy Puławskich Azotów i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Współpraca została zaplanowana przez zarząd Puław 2 lata temu. Chodziło o dostarczanie nawozów mineralnych do gospodarstw, gdzie nadzór właścicielski ma KOWR. „Projekt był częścią strategii zwiększania kontroli sieci dystrybucji nawozów przez spółkę dystrybucyjną Azotów Puławy-Agrochem Puławy. W marcu tego roku współpracę z KOWR zainaugurowały spółki z grupy Orlen. Patronat nad projektem Razem Napędzamy Polskie Rolnictwo objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tym większe zdziwienie budzi fakt zablokowania współpracy puławskich Azotów i KOWR” - czytamy w interpelacji.

- W ostatnim czasie mamy eskalację czynów i faktów dyskredytujących Azoty Puławy w całej grupie. Ostatnim przykładem jest regulamin wyborów wykluczający ludzi pracujących w puławskich Azotach z możliwości kandydowania do władz w całej grupie. Sprzeciwiamy się takiemu podejściu do problemu, a naszą reakcją było wysłanie pisma do rady nadzorczej i premiera - mówi Sławomir Kamiński, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w zakładach.

O sprawie związanej z regulaminem pisaliśmy już wcześniej. Sprzeciw wyraził wtedy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego. W odpowiedzi z biura komunikacji w Grupie Azoty otrzymaliśmy informację, że żadne przepisy nie są naruszone.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto