Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Wójtowskiego w Kazimierzu Dolnym już gotowy. Trwa remont Muzeum Nadwiślańskiego

Redakcja
Muzeum Nadwiślańskie
Trwa największy remont w historii Muzeum Nadwiślańskiego. Gotowy jest już pierwszy z modernizowanych obiektów. Koniec inwestycji za 17 mln zł planowany jest w sierpniu. Sprawdzamy, jak idą prace.

Zakończył się odbiór techniczny pierwszego z remontowanych obiektów: Domu Wójtowskiego z Modliborzyc. Już w lutym do budynku będą przenosić się pracownicy Oddziału Przyrodniczego oraz Działu Archiwum i Biblioteki Muzeum Nadwiślańskiego.

- Obiekt przeszedł kompleksową modernizację. Pracami konserwatorskimi objęto elewację zewnętrzną budynku (wymiana oszalowania), przeprowadzono remont pokrycia dachowego (drewnianego gontu) oraz remont pomieszczeń. Odnowiono i odświeżono elementy drewniane m. in. stropy, podłogi, stolarkę okienną i drzwiową. Wymieniono instalacje. Wokół domu przeprowadzono część nasadzeń, będących zapowiedzią powstającego obok ogrodu edukacyjnego oraz wzniesiono nowe ogrodzenie - wylicza Magdalena Postępska, koordynator projektu.

Dom z Modliborzyc trafił do Kazimierza Dolnego w latach 70. XX wieku, w wyniku relokacji. Znajduje się po lewej stronie za Spichlerzem Ulanowskiego, gdy wjeżdżamy od strony Lublina do Kazimierza. Budynek nie jest miejscem ekspozycji muzealnych, natomiast pełni w Muzeum Nadwiślańskim ważną funkcję miejsca pracy merytorycznej (biura oraz pracownie) Oddziału Przyrodniczego oraz Działu Archiwum i Biblioteki.

Odbiory techniczne kolejnych obiektów będą przeprowadzane sukcesywnie. Przypomnijmy, że remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zostały przedłużone do sierpnia 2020 roku. Całkowity koszt przekracza 17 milionów złotych, środki pochodzą z Unii Europejskiej.

Oprócz Domu z Modliborzyc remont dotyczy także Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów (willi Pod Wiewiórką), Dworu z Gościeradowa (tzw. Manufaktury Muzealnej – miejsca prowadzenia edukacji muzealnej) oraz Spichlerza Ulanowskiego, w którym mieszczą się ekspozycje Oddziału Przyrodniczego. Wszystkie remontowane budynki znajdują się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego. Na jakim etapie są prace?

- Pozostałe remontowane obiekty znajdują się w fazie wykończeniowej. Prace budowlane na zewnątrz zostały zakończone. Teraz trwają prace związane z wyposażeniem i adaptacją obiektów. Wyjątkiem jest Spichlerz Ulanowskiego, bo tutaj potrzebne są dodatkowe prace, jak zabezpieczenie konstrukcji, demontaż oraz wymiana pokrycia dachowego- dodaje Magdalena Postępska.

Remont obiektów Muzeum Nadwiślańskiego trwa od 2017 roku. Niedawno w czasie prac przy Kamienicy Celejowskiej odkryto łukowato sklepione piwnice pod ścianą budynku od strony dziedzińca. Na jednej ze ścian wewnątrz budynku ekipa budowlana odnalazła również fragment fresku. Malowidło, stylem nawiązujące do gotyku, zostało również gruntownie przebadane. Ustalono, że dekoracja pochodzi z początku XX wieku.

Interesujących odkryć ekipa budowlana dokonała także w Spichlerzu Ulanowskiego. Jak informują pracownicy muzeum, pod posadzką budynku znaleziono pozostałości ośmiu ogromnych beczek. Eksperci przypuszczają, że jest to pozostałość po starej garbarni, w którą kiedyś przekształcono spichlerz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto