Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Dwa Brzegi rusza na początku sierpnia

WA
Festiwal Dwa Brzegi rusza na początku sierpnia
Festiwal Dwa Brzegi rusza na początku sierpnia Anna Wawrzycka - Atach (materiały prasowe)
Tegoroczny Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym potrwa od 2 do 10 sierpnia. Impreza powoli zaczyna odsłaniać swoje tajemnice. Jedną z nich jest retrospektywa filmowa Magdaleny Szumowskiej.

Przełamuje tabu, odważnie stawia trudne pytania, nie ocenia ludzkich zachowań, ale stara się je zrozumieć. Podczas 8. edycji Festiwalu Dwa Brzegi zobaczymy retrospektywę reżyserską Małgorzaty Szumowskiej.

Uważa się ją za jedną z najgłośniejszych reżyserek młodego pokolenia. Jej dokument dyplomowy „Cisza” został wpisany na listę 14 najlepszych filmów w historii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Debiut fabularny „Szczęśliwy człowiek” podzielił polskich krytyków i zagranicznych odbiorców. Już na początku zawodowej drogi magazyn „Time” określił Małgorzatę Szumowską  jako „person to watch”, czyli osobę, której karierę należy obserwować.

Scenariusz  kolejnego filmu „Ono” został uznany w konkursie Sundance Institute Roberta Redforda za jeden z trzech najlepszych tekstów europejskich. Zawierające elementy biograficzne „33 sceny z życia” obsypano nagrodami, film przyniósł reżyserce m.in. sześć Złotych Lwów festiwalu w Gdyni. Sukces sprawił, że na Szumowską przychylnie spojrzała europejska branża filmowa. Zaowocowało to współpracą z wytwórnią Zentropa odpowiedzialną m.in. za produkcję filmów Larsa von Triera.

„Sponsoring” z Juliette Binoche potwierdził opinię o Szumowskiej jako reżyserce, która nie boi się trudnych tematów. Etykieta filmu skandalizującego wyprzedziła również jej kolejny obraz – „W imię…”. Historia księdza targanego namiętnością do młodego chłopaka trafiła do głównego konkursu Berlinale 2013.

W Kazimierzu Dolnym zobaczymy m.in. osobisty film poświęcony widzeniu ojca „Mój tata Maciek”, „Dokument” opowiadający o niemożliwości pokazania prawdy w filmie dokumentalnym, a także pokoleniowy „Jeden dzień z życia Tomka Karata”. Kolejne filmowe propozycje Działu Programowego to reportaż etnograficzny „A czego tu się bać” i krótkometrażowe „Skrzyżowanie”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto