Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowe „Dwa brzegi”. „45 lat” otworzy tegoroczny festiwal.

Justyna Popiołek-Osińska
archiwum
Festiwal filmów „Dwa brzegi” zaplanowano na 1-9 sierpnia. Gościem specjalnym imprezy będzie m.in. Jerzy Skolimowski. Sekcję muzyczną otworzy zaś Wojtek Mazolewski Quintet, jak zwykle nie zabraknie także gwiazd polskiego i zagranicznego kina.

Podczas gali otwarcia festiwalu zobaczymy film zdobywcy dwóch Srebrnych Niedźwiedzi. To właśnie produkcja pt. „45 lat” Andrew Haigh’a otworzy tegoroczny festiwal filmów „Dwa brzegi”. Ten film to przejmujące dzieło o sile wspomnień i uczuć, pokazywany m.in. w konkursie głównym tegorocznego Berlinale.

Gościem dziewiątej edycji festiwalu będzie Jerzy Skolimowski, bohater retrospektywy rodzimego kina. Artysta kilkukrotnie odnosił sukcesy za granicą, w Cannes, Wenecji i Berlinie. Jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tzw. Nowej Fali w polskim kinie, artystą, który w najbardziej dobitny sposób wyraził problemy egzystencjalne człowieka lat 60-tych. Reżyser będzie obecny na otwarciu gali, a także 2 sierpnia, kiedy to osobiście rozpocznie swoją prezentację filmową.

Twórca przedstawi zarówno swoje filmowe początki – trylogię o młodym pokoleniu: „Rysopis”, „Walkower”, „Bariery”, jak i m.in. słynny horror pt. „Krzyk” z Johnem Hurtem, film obyczajowy „Na samym dnie”, komedię „Start”, dramat historyczny „Fucha”, a także dzieło związane z rozliczaniem się z okresem stalinizmu pt. „Ręce do góry”. Wśród zaprezentowanych zobaczymy także metraże: „Erotyk”, „Pieniądze albo życie” oraz „Hamleś”. Nie zabraknie również ostatnich filmów reżysera, jak „Cztery noce z Anną” i „Essential Killing”.

Twórczyni okrzyknięta „najważniejszą feministką w świecie kina” i „czołową reżyserką XX wieku” została bohaterką tegorocznej retrospektywy zagranicznej. Margarethe von Trotta, niemiecka reżyserka zaprezentuje m.in. film z 1975 r. pt. „Utracona część Katarzyny Blum”, nakręcony wspólnie ze swoim byłym mężem Volkerem Schlöndorffem. Na festiwalu zobaczymy także inne filmy niemieckiej reżyser: „Hannah Arendt”, film poświęcony losom słynnej niemiecko-żydowskiej filozof, poznamy także historię benedyktynki Hildegardy w filmie pt. „Wizja z życia Hildegardy z Bingen”. M. von Trotta zaprezentuje również dzieje działaczki z ruchu robotniczego w produkcji pt. „Róża Luksemburg”, a także inne realizacje opowiadające o przejmujących historiach kobiet, takie jak: „Obietnica”, „Siostry” i „Jestem inna, niż myślisz”. Tak, jak w przypadku Skolimowskiego także i tutaj nie zabraknie najnowszego filmu von Trotty pt. „Die Abhandene Welt”.

Postacią cyklu „I Bóg stworzył aktora” będzie znany z ról bezlitosnego gangstera z „Chrztu” oraz enigmatycznego anioła stróża z „Pod mocnym aniołem” Adam Woronicz. Na Dwóch Brzegach zobaczymy zarówno filmowe, jak i teatralne oblicze aktora. Zaprezentowane zostaną filmy z jego udziałem pt. „Chrzest”, "Baby są jakieś inne", „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Syberiada polska”, „Ki”, „Między nami dobrze jest” oraz „Rewers”. Sekcję dedykowaną Woronowiczowi uzupełnią projekcje teatrów telewizji z jego udziałem – pokazane zostaną spektakle „Amazonia”, „Kolekcja”, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, „51 minut”, „Merylin Mongoł” i „Miss HIV”.

Sekcję muzyczną 9. Festiwalu „Dwa brzegi” rozpocznie występ kwintetu Wojtka Mazolewskiego, twórcy gatunku muzycznego, jakim jest yass. Mazolewski połączył w swojej muzyce zamiłowanie do panku i jazzu, tworząc tym samym nowe brzmienia. Pięcioosobowy zespół wydał już cztery płyty: album pt. „Andruchoida”, „Smells Like Tape Spirit”, "Wojtek w Czechosłowacji” oraz najnowszy pt. „Polka”.

To już 9 edycja festiwalu. Od 2007 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbywa się filmowa uczta. To wydarzenie kulturalne ma za zadanie zwrócić uwagę widzów na ekranizacje, które z jakichś powodów nie znalazły się w repertuarze wielkich kin. To przede wszystkim uczta dla koneserów i melomanów, którzy cenią filmy o wysokiej jakości artystycznej. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 1 sierpnia i potrwa do niedzieli 9 sierpnia. Przez te kilka dni zarówno Kazimierz Dolny, jak i Janowiec zamienią się w mini-stolice światowego kina.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto