Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźny podgatunek żółwia występuje w Puławach. Zagraża m.in. żółwiom błotnym (ZDJĘCIA)

kr
Groźny podgatunek żółwia występuje w Puławach. Zagraża m.in. żółwiom błotnym
Groźny podgatunek żółwia występuje w Puławach. Zagraża m.in. żółwiom błotnym Straż Miejska Puławy
Żółw czerwonolicy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla żółwia błotnego, a ostatnio znaleziono go w okolicy ulicy Chmielowskiego w Puławach. Funkcjonariusze straży miejskiej informują, że w mieście występuje ich więcej.

- Dochodzą do nas sygnały, że żółw ten jest wypuszczany w okolicach łachy wiślanej oraz innych zbiorników wodnych na terenie miasta. Znakomicie czuje się w kanale zrzutowym ciepłych wód z Zakładów Azotowych oraz utworzonym przez nie rozlewisku. Dlatego apelujemy, aby nie wyrzucać żółwi hodowanych w domu do pobliskich rzek i kanałów, gdyż mogą być potencjalnym zagrożeniem dla rodzimej fauny – apeluje straż miejska.

Żółw czerwonolicy jest podgatunkiem żółwia ozdobnego pochodzącego z Ameryki Północnej i bywa hodowany w domowych warunkach. Stanowi duże zagrożenie dla żółwia błotnego, ale nie tylko. Znajduje się w rankingu stu najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Najbardziej rozpowszechniony został w latach 90. Ze sklepów zoologicznych do domów na całym świecie trafiło około 5 mln sztuk żółwia czerwonolicego.

- Ten podgatunek żółwia ozdobnego to bardzo duże zagrożenie dla naszej fauny. Szybko rośnie, aklimatyzuje się przy ciepłych zbiornikach wodnych dużych aglomeracji, wyjadają ikrę. Najniebezpieczniejsze są jednak choroby, które przenosi – mówi Radosław Olszewski z Poleskiego Parku Narodowego.

Sprawą zajęło się Narodowe Centrum Nauki, które sfinansowało projekt odłowu żółwia czerwonolicego. W programie brała udział lubelska Fundacja Epicrates, Uniwersytet Przyrodniczy z Lublina oraz PIW-et PIB w Puławach (Państwowy Instytut Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego).

Głównym zadaniem grupy badawczej było oszacowanie populacji tego podgatunku oraz sprawdzenie patogenów, które przenoszą. To był największy tego typu program na świecie. Z samego zalewu Zemborzyckiego odłowiono wtedy 60 sztuk żółwia czerwonolicego.

- Ludzie zaczęli wypuszczać ten podgatunek na wolność, bo prawdopodobnie kupując żółwia nie spodziewali się, że tak urośnie. Dorosły osobnik ma 30 cm długości i potrzebuje przynajmniej 300 litrów części wodnej plus wyspę w terrarium. To egzotyczne zwierzę, ale nasze zimy nie są dla niego groźne. Hibernuje na dnie zbiorników wodnych a od wiosny do jesieni intensywnie żeruje – informuje Bartosz Gorzkowski z Fundacji Epicrates, zajmującej się gatunkami egzotycznych zwierząt. – Żółw czerwonolicy potrafi też pokonywać duże odległości drogą lądową, jest przy tym silniejszy i agresywniejszy od żółwia błotnego. Wypiera go z siedlisk i miejsc do wygrzewania. Żółwie czerwonolice zaburzają też równowagę w naszym ekosystemie, dorosły osobnik w ciągu roku zjada 10 kg ikry. Najbardziej destrukcyjny wpływ mają jednak patogeny, które przenosi i które wcześniej nie były znane w tej strefie.

Żółw z Puław został przetransportowany do lecznicy weterynaryjnej. Stamtąd trafi w środę do siedziby Fundacji Epicrates w Lublinie, gdzie przejdzie kwarantannę i zostanie przebadany. Przypominamy, że posiadanie egzotycznych zwierząt wymaga pozwolenie od RDOŚ. Przetrzymywanie tego typu zwierząt bez zezwolenia jest wykroczeniem i grozi karą 5 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Groźny podgatunek żółwia występuje w Puławach. Zagraża m.in. żółwiom błotnym (ZDJĘCIA) - Kazimierz Dolny Nasze Miasto

Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto