Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile godzin snu potrzebuje osoba w średnim wieku? Sprawdź, jak długo powinniśmy spać, żeby nie było zbyt długo!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Zależność między długością snu a parametrami zdrowia mózgu i psychicznego obrazuje wykres w kształcie litery „U”. Oznacza to, że istnieje ich konkretny punkt szczytowy – i właśnie tej wartości poszukiwali badacze.
Zależność między długością snu a parametrami zdrowia mózgu i psychicznego obrazuje wykres w kształcie litery „U”. Oznacza to, że istnieje ich konkretny punkt szczytowy – i właśnie tej wartości poszukiwali badacze. designer491/123RF
Snu ciągle mamy za mało – ile godzin należy uznać za odpowiednią ilość? To zależy od wieku, ale nie jest tak, że im dłużej śpimy, tym lepiej. Dzięki najnowszym odkryciom wiemy, jaka jest optymalna długość nocnego wypoczynku dla osób po 30. roku życia i starszych. Dbanie o odpowiednią ilość snu wspiera mózg i zdrowie psychiczne. Sprawdź, co na ten temat mówią wyniki badań oraz ile to „za dużo”!

Jak długo powinny spać osoby po trzydziestce?

Najwięcej snu potrzebują dzieci. Z biegiem lat jego ilość się zmniejsza, do czego niejednokrotnie przykładają się różne schorzenia i bezsenność. Zapewnianie sobie regenerującego wypoczynku w nocy często staje się trudne, dlatego warto wiedzieć, jaka liczba jego godzin ma najkorzystniejszy wpływ na organizm – i właśnie do niej dążyć.

Zależność między czasem snu a wyznacznikami zdrowia nie jest prosta, co stwierdzili badacze brytyjscy, którzy poddali analizie ogromny zasób danych. Pochodziły one z bazy UK Biobank i obejmowały prawie pół miliona osób w wieku 38-73 lata. Większość z nich przeszła badania neuroobrazowe mózgu, a prawie 157 tys. poddano testom zdrowia psychicznego.

– Okryliśmy, że zależność między snem a wskaźnikami takimi, jak czynniki genetyczne, struktura mózgu i zdrowie psychiczne, nie ma charakteru liniowego, a optymalna długość snu to 7 godzin – piszą autorzy badania, które opublikowano na łamach pisma „Nature Aging”.

Czy zbyt długi sen szkodzi zdrowiu?

Oznacza to, że zarówno niedostateczna ilość snu, jak i jego nadmiar, mają znaczny wpływ na organizm – w tym wypadku sprzyjają pogarszaniu się zdolności poznawczych, które jest związane z procesami neurodegeneracji (demencji). Mowa tutaj o 12-13 godzinach snu, które okazały się równie niekorzystne dla mózgu, co niedosypianie.

W badaniach oceniano funkcje poznawcze (kognitywne), takie jak: inteligencja płynna, zapamiętywanie liczb, dobieranie par jednakowych obrazków, łączenie punktów, pamięć prospektywna i czas reakcji. W ocenie zdrowia psychicznego oszacowano objawy depresyjne, nerwicy i manii, występowanie samookaleczeń, poczucie dyskomfortu psychicznego i poziom dobrostanu (wellbeing).

Autorzy pracy zastrzegają, że miała ona charakter obserwacyjny i chociaż pokazuje, że po 30. roku życia najlepiej zapewniać sobie około 7 godzin snu na dobę, nie wyjaśnia, czy przesypianie np. sześciu godzin może powodować już problemy, czy jeszcze nie. Pewne jest jednak to, że najlepiej celować właśnie w zalecaną liczbę.

Dowiedz się także na temat:

Wyśpij się wygodnie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile godzin snu potrzebuje osoba w średnim wieku? Sprawdź, jak długo powinniśmy spać, żeby nie było zbyt długo! - Strona Zdrowia

Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto