Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenie zrzucają poroża w lubuskich lasach. To żniwa dla zbieraczy, ale trzeba uważać

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rozpoczyna się sezon na zrzuty poroża jeleni.
Rozpoczyna się sezon na zrzuty poroża jeleni. Lasy Państwowe
Na przełomie lutego i marca podczas spaceru w lesie można natknąć się na ciekawe znaleziska. O tej porze roku jelenie pozbywają się swoich poroży. Jedni zbierają je do własnych kolekcji, a inni w celach rękodzielniczych. Są też tacy, którzy robią to dla zysku. Nie wszyscy zachowują się odpowiedzialnie.

Jelenie zrzucają swoją największą ozdobę

Gubione wiosną jelenie poroża są nazywane zrzutami. Choć wyglądają imponująco i mogłoby się wydać, że zwierzęta budują je latami, to do wymiany na nowszy model dochodzi każdej wiosny.

Co roku jesienią odbywają się gody jeleni, czyli rykowisko. To wtedy byki chcą zdobyć uznanie łań. Ich największym atrybutem jest potężne poroże, które pełni rolę reprezentacyjną i pomaga jeleniom zademonstrować siłę oraz możliwości reprodukcyjne. Po okresie godów staje się zbędne i późną zimą zostaje zrzucone - tłumaczy Wojciech Pawliszak, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, Łowczy Okręgowy w Gorzowie.

Od momentu zrzucenia poroża do zakończenia jego wzrostu mijają ponad trzy miesiące. W tym czasie tempo wzrostu jest zdumiewające, u niektórych gatunków jeleniowatych w ciągu doby ta ozdoba może przyrosnąć nawet o półtora centymetra.

O czym powinni pamiętać zbieracze poroży?

Jelenie zrzucają poroża, a poszukiwacze idą ich śladami. Z poroży wytwarza się bowiem oryginalne przedmioty użytkowe oraz galanterię. Są też tacy, którzy poszukują ich dla zysku. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a na największych okazach można zarobić nawet kilka razy więcej. By trafić na konkretne znalezisko potrzeba cierpliwości, czasu i dużo szczęścia. Leśnicy przypominają jednak o zasadach, które obowiązują podczas takiego polowania.

Zbieranie zrzutów jest dozwolone, jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeśli taki zrzut został znaleziony na terenie lasu gospodarczego, to wtedy swobodnie stajemy się jego właścicielem. Nie możemy go jednak zabrać z terenu parku narodowego czy rezerwatu przyrody. Jeżeli znajdziemy całe kompletne trofeum, a więc poroże razem z czaszką, to należy zgłosić się do nadleśniczego i zgłosić mu taki fakt, ponieważ takie znalezisko stanowi własność Skarbu Państwa - dodaje Wojciech Pawliszak.

Nieodpowiedzialni zbieracze zagrażają jeleniom

Ale niektórzy poszukiwacze w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropią jelenie i zmuszają je do ciągłego przemieszczania się.

Są osoby, które zajmują się tym zawodowo i robią to z szacunkiem dla zwierząt, więc wobec nich nie możemy mieć żadnych zastrzeżeń. Problemem są zbieracze, a często całe zorganizowane grupy, które grasują w lasach i pozyskują poroże w sposób nieetyczny. Zdarza się, że płoszą jelenie i liczą na to, że zwierzętom podczas szalonego biegu poroże odpadnie albo zostanie strącone przez gałęzie drzew - mówi Wojciech Pawliszak.

Dlatego ważne jest, aby w lesie zachowywać się cicho i pod żadnym pozorem nie niepokoić oraz nie płoszyć zwierząt. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi kara grzywny do pięciu tysięcy złotych.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto