Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Dolny. Chcą zabetonować jeden z najpiękniejszych wąwozów

kr
Kazimierz Dolny. Chcą zabetonować jeden z najpiękniejszych wąwozów
Kazimierz Dolny. Chcą zabetonować jeden z najpiękniejszych wąwozów AA
Jak alarmują mieszkańcy Kazimierza Dolnego lada dzień do Wąwozu Czarnego ma wjechać ciężki sprzęt. Wąwóz ma zostać zabetonowany. - To skandal. Mamy do czynienia z terenem na granicy obszarów rejestru zabytków - mówi Romana Rupiewicz ze Stowarzyszenia Genius Loci.

Część mieszkańców miasta uważa, że nie ma potrzeby betonowania wąwozu. Tłumaczą, że wprawdzie znajduje się tu kilka domów, ale są do nich alternatywne drogi dojazdowe, także utwardzone. W rozmowie z nami mieszkańcy twierdzą, że decyzja samorządu o zabetonowaniu Wąwozu Czarnego jest ściśle związana ze znajdującymi się w pobliżu działkami budowlanymi. Nasi rozmówcy twierdzą, że wykupiły je osoby, które chcą budować tu hotele i pensjonaty.

Lokalna społeczność uważa, że to właśnie naciski inwestorów doprowadziły do podjęcia decyzji o betonowaniu wąwozu.

- To jeden z najpiękniejszych wąwozów w Kazimierzu Dolnym. Jeśli na jego teren wjedzie ciężki sprzęt, zostanie on zdewastowany. Wąwóz Czarny jest wąski. Podczas planowanych prac nie ma sposobu, by uniknąć zniszczenia korzeni drzew znajdujących się na jego skarpach - uważa Romana Rupiewicz.

Wąwóz Czarny prowadzi od ulicy Doły w kierunku Jeziorszczyzny. Według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Kazimierza Dolnego przy ul. Doły wskazano kilkanaście działek pod tereny i obiekty służące obsłudze ruchu turystycznego i rekreacji z dopuszczeniem usług komercyjnych i funkcji zamieszkania wielorodzinnego z oznaczeniem MNP (oznaczenie działek pod budowę turystyczno-komercyjną).

Wąwóz Czarny znajduje się poza układem zabytków. Decyduje o nim Kazimierski Park Krajobrazowy.

W opinii wydanej przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych czytamy, że planowana inwestycja jest wprawdzie zlokalizowana na obszarze o wysokich walorach kulturowych i krajobrazowych, ale zakres prac nie powinien wpłynąć w sposób znaczący na zmianę naturalnej konfiguracji terenu.

Ponadto dokument podkreśla, że wykonawca powinien prowadzić prace ziemne w minimalnym zakresie i zwrócić szczególną uwagę na systemy korzeniowe drzew i krzewów rosnących w sąsiedztwie drogi. To ta opinia stała się podstawą dla sporządzenia projektu wykonania drogi w obrębie wąwozu.

Natomiast władze miasta już w maju odebrały promesę z rąk ówczesnej wicemarszałek Beaty Mazurek na utwardzenie dwóch wąwozów. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta w Kazimierzu Dolnym, plac budowy pod utwardzenie Wąwozu Czarnego już został odebrany przez wykonawcę. W związku z tym prace mogą ruszyć lada dzień.

Pomimo kilkunastu prób dodzwonienia się do burmistrza nie udało się z nim skontaktować.

- W Kazimierzu Dolnym, od lat niezmiennie i nieprzerwanie musimy walczyć z lokalnymi włodarzami, kolejnymi władzami parku krajobrazowego o te same, podstawowe sprawy - poszanowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego tego unikalnego miejsca - mówi Aleksander Adamski, jeden z mieszkańców. - Jeśli już wszystko wybetonujemy, to nasze miasteczko przestanie mieć wymiar turystyczny, straci też urok i walor przyrodniczy.

Od środy na stronie kazimierzdolujacy.pl można podpisywać petycję przeciwko utwardzeniu wąwozu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto