Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu obiektów Muzeum Nadwiślańskiego dopiero w przyszłym roku

kr
Koniec remontu obiektów Muzeum Nadwiślańskiego dopiero w przyszłym roku
Koniec remontu obiektów Muzeum Nadwiślańskiego dopiero w przyszłym roku Muzeum Nadwiślańskie
Modernizacja pięciu zabytkowych obiektów Muzeum Nadwiślańskiego potrwa do końca sierpnia 2020 roku. Początkowo remont miał się zakończyć we wrześniu tego roku. Zmiana terminu jest konieczna ze względu na dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji, demontaż oraz wymianę pokrycia dachowego Spichlerza Ulanowskiego.

- Wykonanie prac wymagało m.in. poszerzonych i szczegółowych ekspertyz technicznych, opinii konstruktorów oraz służb konserwatorskich. W czterech pozostałych obiektach, których dotyczy projekt trwają już prace porządkowe i adaptacyjne. Jeszcze w tym roku są planowane pierwsze odbiory techniczne – informuje Monika Januszek-Surdacka z Muzeum Nadwiślańskiego.

Przypomnijmy, że pięć obiektów Muzeum Nadwiślańskiego (Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów, Dom z Modliborzyc, Spichlerz Ulanowskich i Dwór z Gościeradowa) zostało zamkniętych w listopadzie 2017 roku. Budynki te nie były remontowane od czasu przejęcia ich przez Muzeum Nadwiślańskie, czyli od 1963 roku. Ich tymczasowe zamknięcie nie oznacza jednak, że eksponaty, które można było tam obejrzeć, pozostały w magazynach. Część z nich można zobaczyć w siedzibie Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Kompleksowe prace pochłonęły już ponad 17 mln zł. Zmiany widać już w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów nazywanym „Willą pod Wiewiórką”. Dzięki modernizacji dom ma nowe pokrycie dachowe oraz instalacje wodno-kanalizacyjno-elektryczne. Na posesji odbudowano również zniszczony budynek gospodarczy. Zakończona została także renowacja opoki (są z niej wykonane taras, przyziemie, murki, patio). Została z niej również zrekonstruowana znajdująca się na patio studnia.

W Kamienicy Celejowskiej zostały wzmocnione fundamenty. Wymieniono belki stropowe i instalację. Przykryto też gontem dobudówki oraz oczyszczono elewację. Na dziedzińcu został wzniesiony budynek gospodarczy.

Dom z Modliborzyc ma nowe pokrycie dachowe, izolację zewnętrzną i wewnętrzną. Najbardziej widoczna zmiana to odnowiona elewacja i renowacja stolarki okiennej oraz drzwiowej.

Także zbudowany w drugiej połowie XVIII w. dwór z Gościeradowa, siedziba Manufaktury Muzealnej, zyskał nową konstrukcję dachową wraz z pokryciem z gontu oraz nowe instalacje.

- Wszystkie z remontowanych budynków znajdują się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego – dodaje Januszek-Surdacka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto