Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Laury konserwatorskie trafiły dla właścicieli najlepiej odnowionych zabytków. Na liście cztery obiekty. Zobacz nagrodzonych

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Kościoły w Lublinie i Bukowinie, cerkiew w Horostycie oraz „Infułatka”, czyli Dom Dziekanów Zamojskich - to cztery obiekty, które otrzymały „Laury konserwatorskie” za 2021. Wyróżnienie trafia w ręce właścicieli obiektowe, w których przeprowadzono najlepsze prace restauratorskie.

- To prestiżowe wyróżnienie. Otrzymują je inwestorzy w uznaniu za wkład poniesiony w renowację zabytków - wyjaśnia Dariusz Kopciowski, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie. W piątek zostały wręczone „Laury konserwatorskie” za 2021 r.
Konkurs jest organizowany od 2000 r. – Jego celem jest wyłonienie i uhonorowanie wyróżniających się realizacji konserwatorskich, jakie zostały przeprowadzone na terenie województwa lubelskiego – mówi Kopciowski.

W tegorocznej edycji przyznano sześć wyróżnień, cztery trafiły w ręce właścicieli zabytkowych obiektów, kolejne dwa przyznano: ks. abp Stanisławowi Budzikowi, metropolicie lubelskiemu oraz abp Abelowi, ordynariuszowi diecezji lubelsko – chełmskiej.

Służby konserwatorskie wyróżniły prace konserwatorskie i restauracyjne dekoracji malarskiej wykonane w kościele w Bukowinie (pow. biłgorajski). Świątynia została wzniesiona w 1668 r., uznawana jest za najstarszy kościół drewniany na ziemi zamojskiej.

Na „Laur konserwatorski” zasłużyły też prace wykonane w cerkwi w Horostycie (pow. włodawski). Drewniana cerkiew unicka powstała w XVII w., po 1875 r, stała się świątynia prawosławna. Renowacją objęto sam budynek, konserwacji poddano też XVIII i XIX wieczne zabytki ruchome stanowiące wyposażenie i wystój świątyni, w szczególności: dekorację malarską wnętrza świątyni.

W Lublinie na uznanie jurorów zasłużyły renowacja kościoła pod wezw. św. Piotra Apostoła (przy ul. Królewskiej 9). Prace obejmowały m.in. remont więźby dachowej, naprawę i uzupełnienie pokrycia dachowego, renowację elewacji z nadaniem nowej kolorystyki, położenie nowych posadzek.

Laur przyznano też za odnowienie Domu Dziekanów Zamojskich, czyli „Infułatki” w Zamościu. M.in. przywrócono historyczną bryłę budynku, który powstał pod koniec XVI wieku. Polegało to na odtworzeniu mansardowego dachu, który z nakazu carskiego zastąpiono dachem czterospadowym. Wykonano też m.in. prace służące wzmocnieniu i zabezpieczeniu gmachu np. założono izolację.

W całej historii konkursu przyznano łącznie 82. „Laury konserwatorskie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto