Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Zaczyna się akcja tworzenia punktów masowych szczepień

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Adam Jankowski/archiwum
Mają ruszyć od 19 kwietnia. Jednym z warunków jest zgłoszenie zdolności do zaszczepienia 800 osób w ciągu tygodnia spośród 10 tys. mieszkańców. Możliwe będzie także utworzenie punktu szczepień w zakładzie pracy.

- Zaczyna się akcja tworzenia masowych punktów szczepień. Zasadniczym elementem tego projektu jest wyłonienie w każdym powiecie co najmniej jednego masowego punktu. Minimalne założenie to zdolność do zaszczepienia 800 osób w ciągu tygodnia na 10 tys. mieszkańców - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Pierwsze szczepienia w masowych punktach miałyby ruszyć od 19 kwietnia. Przy wybieraniu lokalizacji starostowie muszą wziąć również pod uwagę zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego oraz dostęp do infrastruktury, chodzi np. o parking. Z inicjatywą lokalizacji oraz wskazaniem podmiotu leczniczego, który będzie realizować szczepienie występuje jednostka samorządu terytorialnego. W tym celu wojewoda powołał 12-osobowy zespół z ramienia LUW. Następnie ustalenia zostaną przekazane do lubelskiego NFZ.

- Warunkiem dobrego zafunkcjonowania masowych punktów szczepień jest zakończenie prac nad ustawą o dopuszczeniu innych zawodów - oprócz lekarzy - do kwalifikacji pacjentów przed szczepieniem. Takie miejsca stanowią przygotowanie do zwiększonych dostaw szczepionek, które przewidywane są w maju i w czerwcu. Jeśli potwierdzą się deklaracje producentów, to jest szansa, aby do końca sierpnia udało się wyszczepić wszystkie chętne osoby - dodaje Sprawka.

Obecnie w naszym regionie działa 430 punktów szczepień, które najczęściej znajdują się w przychodniach lub szpitalach. Wojewoda chce również, aby co najmniej jeden z takich dotychczasowych punktów w powiecie dokonywał szczepień na większą skalę. Niewykluczone, że będzie możliwość utworzenia nowych punktów w zakładach pracy, jeśli co najmniej 500 osób zgłosi chęć zaszczepienia się.

Do tej pory w naszym regionie wykonano 350 tys. szczepień, z czego 118 tys. osób dostało dwie dawki.

W szpitalach woj. lubelskiego zajętych jest 70 proc. wszystkich dostępnych łóżek dla pacjentów COVID-19. We wtorek liczba hospitalizowanych wyniosła ok. 1460 w szpitalach na drugim poziomie (dla zakażonych), co oznacza, że zbliżamy się do listopadowego rekordu, kiedy 1500 osób przebywało w oddziałach zakaźnych. W środę brakowało miejsc wolnych w szpitalach w: Biłgoraju, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim, Łęcznej, Rykach, Szczebrzeszynie i Zamościu.

- Konsekwentnie zwiększane są łóżka zakaźne. W tym tygodniu o 145, z czego 122 już działają. Kolejne 23 będzie dostępnych w Chełmie. We wtorek ruszył już czwarty moduł z 28 łóżkami w szpitalu tymczasowym. Na pewno przed świętami uruchomimy piaty moduł. Wtedy będzie łącznie 140 miejsc na wewnętrznym oddziale covidowym. Obecnie kompletowany jest personel do pracy na szóstym module i drugim module oddziału respiratorowego. Jeśli będzie gotowy skład, to jeszcze przed świętami ruszą kolejne miejsca - wyjaśnia wojewoda lubelski.

W środę dowiedzieliśmy się o prawie tysiącu nowych zakażeń na Lubelszczyźnie. Aż 47 osób zmarło, z czego 9 w Lublinie. Od początku pandemii w naszym regionie koronawirusa przeszło ponad 100 tys. osób, a 3,3 tys. zmarło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie: Zaczyna się akcja tworzenia punktów masowych szczepień - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto