Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mucha pyta premiera o Końskowolę. Ekologiczne inwestycje zablokowane przez VAT?

7 milionów dotacji otrzymała gmina w Końskowoli na ekologiczne źródła energii. Chętnych na nie, przez nowe przepisy, będzie jednak niewielu. O nowe zasady rozliczania VAT zapytała premiera Morawieckiego posłanka Joanna Mucha

Pieniądze z unijnego programu miały trafić na zakup i instalację ogniw fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Łączny koszt takiej inwestycji to ok. 6 tysięcy złotych. Do programu zgłosiło się prawie 400 osób. W urzędzie gminy jednak czekała ich przykra niespodzianka. Okazało się bowiem, że rząd zmienił przepisy. Wcześniej VAT miał być odprowadzany od wkładu własnego w inwestycję, a sama dotacja nie byłaby dodatkowo opodatkowana.

Po zmianie chętni na inwestycję powinni odprowadzić VAT od wkładu, a także od dotacji. Kwota, jaką musi wpłacić chętny, zwiększyła się w ten sposób dwukrotnie i dlatego wiele osób się wycofało. To jednak nie jest wina samorządu - mówią urzędnicy z gminy z Końskowoli.

- Początkowo opłata wnoszona przez nas miała stanowić ok. 15 proc. całej sumy zakupu ogniw i pompy. Teraz okazało się, że będzie to dwa razy więcej. Niestety, na taki wydatek nas nie stać - mówi pan Andrzej, mieszkający na terenie gminy Końskowola.

Inaczej rozkładają się też opłaty, jeśli mówimy o budynkach mieszkalnych i przemysłowych. W przypadku tych pierwszych, trzeba odprowadzić 8 proc. podatku od całej kwoty (która wynosi 7 tys. zł). Jeśli chcielibyśmy zamówić pompę i baterie słoneczne np. na garaż, zapłacimy już 23 proc.podatku.

Choć wielu mieszkańców zrezygnowało z ubiegania się o dotację na ekologiczne inwestycje, to jednak część jest skłonna ponieść wyższe koszty . Dokładne dane poznamy za kilka dni. Urząd gminy czeka na decyzję mieszkańców do połowy stycznia. - Moim zdaniem i tak warto zapłacić tyle pieniędzy. W przypadku mojego mieszkania uważam, że to na długą metę opłacalna inwestycja. Rozumiem jednak tych, którzy się wycofują - mówi pan Roman, mieszkaniec Końskowoli.

O zmianę w przepisach dotyczących odprowadzenia VAT premiera Mateusza Morawieckiego w interpelacji pytała Joanna Mucha. - Rząd obecnie poprzez ustalenie kolejnych podatków dla osób chcących korzystać z czystej energii zniechęca do tych inwestycji. Od stycznia br. osoby starające się o dofinansowanie inwestycji np. na instalacje fotowoltaniczną oraz pompy ciepła są zobowiązane do odprowadzenia podatku VAT nie tylko od kwoty wkładu własnego, ale także od kwoty dofinansowania. Zmiana prawna spowodowała wzrost kosztów inwestycji o 100% dla gospodarstwa domowego. Przykład gminy Końskowola pokazuje doskonale jak można zniechęcić gospodarstwa domowe do dbania o jakość powietrza – pisze Mucha.

Posłanka PO chce też od premiera Morawieckiego wyjaśnień. -Dlaczego mimo wyraźnej potrzeby dbania o jakość powietrza w Polsce, rząd opodatkowuje kwotę dofinansowania na instalacje fotowoltaniczne? – pyta Mucha. Dalej w interpelacji pisze: - Czy rząd podejmie kroki, aby zlikwidować podatek VAT od kwoty dofinansowania na odnawialne źródła energii? Czy Ministerstwo Środowiska wspiera działania mające na celu upowszechnienie w gospodarstwach domowych montażu instalacji fotowoltanicznej i pomp ciepła?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto