Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Dawnych Słowian w Żmijowiskach ma już 10 lat

hana
Muzeum Dawnych Słowian w Żmijowiskach
Muzeum Dawnych Słowian w Żmijowiskach
Muzeum Dawnych Słowian w Żmijowiskach (gmina Wilków) obchodzi swoje 10-lecie. Ten ośrodek archeologii doświadczalnej Muzeum Nadwiślańskiego funkcjonuje pod chmurką. Archeolodzy odkryli tu ślady bytności naszych słowiańskich przodków.

- Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe zbadano i odwzorowano najnowocześniejszymi metodami stan zachowania stanowiska archeologicznego – grodziska i osad. Wyniki badań i ich wizualizacje wykorzystane zostaną do tworzenia wirtualnych rekonstrukcji i mobilnego przewodnika po Grodzisku Żmijowiska, który powstanie w tym roku - mówi Paweł Lis z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, autor projektu organizacji muzeum.

Od maja do października ubiegłego roku firma Proton-Archeo prowadziła w Żmijowiskach prace terenowe. W ich trakcie przeprowadzono metodą geomagnetyczną pomiary geodezyjne i badania 8 hektarów terenu. Na wytypowanych na podstawie geomagnetyki obszarach (ponad 1 ha) przeprowadzone zostały badania metodą elektrooporową i georadarem. Podczas trzech sesji: wiosennej, letniej i jesiennej przeprowadzono lotniczą prospekcję fotograficzną, wykonując zdjęcia z wysokości od 60 do 190 metrów w różnych warunkach oświetlenia i przy różnym stanie szaty roślinnej.

Stosując nowoczesną metodę skaningu laserowego wykonano także inwentaryzację 3D całości zespołu osadniczego i istniejących realnie rekonstrukcji systemu obronnego grodziska i budowli osadowych.

Wyniki badań i pomiarów zostały zgrupowane w bazę Systemu Informacji Geograficznej służącego do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. System zawiera model terenu, lokalną siatkę pomiarową z naniesionymi wykopami z kolejnych sezonów badawczych, opracowaną na podstawie zdjęć lotniczych mapę oraz pełną wizualizację badań geofizycznych wraz z ich szczegółową interpretacją.

Opracowano również rekonstrukcję 3D grodziska, stworzono efektowne wizualizacje rzeźby terenu i wyników badań geofizycznych, które będą wykorzystane do tworzenia w tym roku wirtualnych Żmijowisk i mobilnego przewodnika po tej placówce muzealnej.

Archeolodzy znaleźli na terenie grodziska kawałki glinianych naczyń, umocnienia oraz ślady domostw świadczące o tym, że było tu średniowieczne grodzisko.

Żmijowska to miejsce edukacyjne dla studentów i atrakcja dla turystów. W ciągu ostatnich trzech lat w Żmijowiskach trwały prace wykopaliskowe. Muzeum Nadwiślańskie wykorzystało ich efekty na utworzenie tu ekspozycji w postaci rekonstrukcji grodziska. Tak jak dawniej stanęły tu słowiańskie chaty. Podczas organizowanych tu letnich warsztatów można skosztować pożywienia dawnych przodków ugotowanego w ognisku i obejrzeć pokazy lepienia glinianych garnków. Żmijowiska to część projektu Muzeum Dawnych Słowian realizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie.

Co zobaczą tu turyści? - Oprócz rekonstrukcji chat i obwałowań dla konkretnych grup na zamówienia będziemy organizować pokazy archeologii doświadczalnej: wyrób naczyń ceramicznych, przygotowanie pożywienia – relacjonuje Lis. Teren jest ogólnodostępny.

Projekt związany z odtworzeniem grodziska był prowadzony wspólnie z muzeum i gminą Wilków, która liczy, że stworzenie muzeum przyczyni się do rozwoju turystyki i powstawania gospodarstw agroturystycznych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto