Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nałęczów wykorzysta do swojego rozwoju status uzdrowiska i miejscowości turystycznej

Hanna Bednarzewska
Hana
Z Wiesławem Pardyką, burmistrzem Nałęczowa rozmawia Hanna Bednarzewska.

Jakie najważniejsze inwestycje będą w tym roku prowadzone w Gminie Nałęczów?

W tym roku skupimy się na realizowaniu projektu Mobilny LOF w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych obszaru wokół Lublina. Celem projektu jest poprawa mobilności transportowej i niskoemisyjności Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Pieniądze pochodzą z UE. Obecnie pracujemy na sfinansowaniem przedsięwzięcia. Jego zakres jest duży. Umowy i szacunki kosztów były przygotowywane w oparciu o lata 2015-2016. Inwestycji nie wykonano od razu. Pierwsze przetargi zostały ogłoszone w ubiegłym roku, kiedy koszty prac wzrosły. Obecnie na spięcie finansowe inwestycji brakuje około 10 mln. Rozmawiam z urzędem marszałkowskim odnośnie możliwości alokacji, ale w ramach poszczególnych projektów szukamy oszczędności w zakresach rzeczowych. W ramach projektu Mobilny LOF zakupiony został plac po dawnym PKS. Wykonany też został chodnik dla pieszych przy drodze powiatowej prowadzący do stacji PKP. Oświetlenie zyskała ulica Kombatantów. Do zrealizowania pozostała budowa ronda w centrum Nałęczowa, budowa nowej drogi z miejscowości Strzelce w kierunku ulicy Kombatantów. Rewitalizacja placu po PKS ma się zakończyć przed sezonem turystycznym. W ramach projektu przebudowana zostanie ulica Partyzantów, Chmielewskiego, zakupione zostaną także rowery klasyczne i elektryczne. Powstanie też stacja doładowania samochodów elektrycznych na części parkingowej przy placu po PKS. Otoczenie dworca zostanie przebudowane. Oprócz lepszej nawierzchni dróg przy dworcu będą miejsca parkingowe. Przy dworcu zaplanowane jest także stanowisko dla rowerów. Poważną tegoroczną inwestycją dofinansowywaną ze środków zewnętrznych jest kompleksowa termomodernizacja przychodni zdrowia w Nałęczowie. Projekt jest szacowany na ponad dwa miliony złotych. Ogłoszone też zostały przetargi na wykonanie dokumentacji projektowych na dwie gminne drogi, które otworzą nowe tereny pod zabudowę.

Przyjrzał się pan funkcjonowaniu urzędu po objęciu funkcji burmistrza?

Nie robiłem oddzielnego audytu i bilansu otwarcia. Stan urzędu, statusy poszczególnych tematów leżących w gestii gminy pokaże raport o stanie gminy. Od tej kadencji zgodnie z ustawą każdy burmistrz czy wójt ma obowiązek przedstawić do końca maja tego roku taki dokument.

Następcy mają tendencję narzekania na poprzedników. Czy pana poprzednik wykorzystał wszystkie szanse na rozwój miasta?

Niektóre wykorzystał, innych nie. To, z czego nie skorzystano, wskazywałem w kampanii wyborczej. Są opóźnienia w aktualizacji studium kierunków zagospodarowania przestrzennego i uchwałach dotyczących miejscowych planów zagospodarowania. W najbliższym czasie studium zostanie zaktualizowane. Nawiązuje ono do projektu Mobilny LOF. Jedna z nowych dróg, która ma być budowana, przebiega przez tereny przygotowywane pod zabudowę. Obecnie są tam pola orne. W momencie podpisywania umowy na Mobilny LOF należało działać w kierunku odrolnienia gruntów i przekształcenia ich w tereny pod zabudowę. Inwestycje związane z projektem Mobilny LOF musimy zakończyć do końca przyszłego roku.

Jak zamierza pan wykorzystać status Nałęczowa jako uzdrowiska i miejscowości turystycznej?

Miasto już wykorzystuje położenie w trójkącie turystycznym Nałęczów -Puławy -Kazimierz i położenie przy drodze do Kazimierza. Turyści weekendowi jadący z Lublina do Kazimierza zatrzymują się w Nałęczowie. Nałęczów jest miastem uzdrowiskowym z ogromną tradycją lecznictwa kardiologicznego. To duży atut. Mamy w Nałęczowie specjalistów, którzy doświadczenie i markę budowali rzez lata. Oprócz pielęgnowania tradycji kardiologicznej jest też przestrzeń dla innych usług zdrowotnych i okołozdrowotnych. W Nałęczowie powstają domy spokojnej starości i domy opieki. To się wpisuje w profil Nałęczowa. Osoby starsze mają dostęp do lekarzy specjalistów. Obiekty sanatoryjne są zainteresowane zbudowaniem drugiego profilu leczniczego w Nałęczowie związanego z rehabilitacją narządów ruchu. Infrastruktura przyrodolecznictwa i fizjoterapeutyczna, która jest w uzdrowisku, umożliwia taką rehabilitację. Miałem spotkanie z przedstawicielami NFZ, sanatoriów i lekarzem naczelnym uzdrowiska. Z poziomu urzędu miasta będę wspierał tą inicjatywę, aby pomóc obiektom sanatoryjnym w stworzeniu profilu związanego z leczeniem narządów ruchu. Ten temat przewija się w mieście kilkanaście lat. Dotychczas na poziomie werbalnym. Ja wspólnie z przedstawicielami sanatoriów i uzdrowiskiem chcę podjąć konkretne działania. Warunkiem realizacji tego profilu jest posiadanie naturalnego tworzywa leczniczego. W przypadku narządów ruchu może to być borowina. Na terenie Nałęczowa była ona kiedyś wydobywana. Będziemy musieli podjąć działania poszukiwania jej pokładów, które będą spełniały odpowiednie wymogi. Wspólnie wybieramy się do uzdrowisk, które kilka lat temu utworzyły taki profil lecznictwa, wydobywają borowinę i wykorzystują ją w swoich zakładach przyrodoleczniczych.

Jaki szanse na rozwój ma przedsiębiorczość w Nałęczowie?

Szanse przedsiębiorców będą rosły, jeśli będzie się podnosiła atrakcyjność miasta i jego potencjał. Tym kierunkiem jest dodatkowy profil leczniczy, ale też wyspecjalizowane usługi. Klinika Ikardia, która powstała w ubiegłym roku, reprezentuje światowy poziom jeśli chodzi o specjalistów i wyposażenie. Im więcej będzie powstawać takich jednostek na terenie Nałęczowa, tym lepiej będzie się rozwijał mały biznes - sklepy czy usługi. Miasto musi stwarzać miejsce dla małych podmiotów poprzez otwieranie nowych terenów nadających się pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną oraz usługi. Z racji statusu uzdrowiska Nałęczów jest podzielony na strefy, gdzie obowiązują ograniczenia inwestycyjne. Niektóre usługi muszą być wyprowadzone poza centrum i lokowane na obrzeżach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nałęczów wykorzysta do swojego rozwoju status uzdrowiska i miejscowości turystycznej - Puławy Nasze Miasto

Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto