Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa "Solidarni" w Chełmie. Te fotografie chwytają za serce. Zobacz zdjęcia z wernisażu

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
To trzecia, kolejna odsłona wystawy fotograficznej „Solidarni”, która po swojej premierze w Gdańsku i Warszawie jest aktualnie prezentowana w Chełmie.
To trzecia, kolejna odsłona wystawy fotograficznej „Solidarni”, która po swojej premierze w Gdańsku i Warszawie jest aktualnie prezentowana w Chełmie. Jolanta Masiewicz
Na skwerze przy chełmskiej cerkwi pw. św. Jana Teologa, w czwartek odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej "Solidarni" poświęconej ofiarom wojny na Ukrainie. 51 wielkoformatowych zdjęć ukazuje kryzys samotności, lęki, smutek i dramat związany z porzuceniem dotychczasowego miejsca zamieszkania. Bohaterami wystawy są ukraińscy uchodźcy.

To trzecia, kolejna odsłona wystawy fotograficznej „Solidarni”, która po swojej premierze w Gdańsku i Warszawie jest aktualnie prezentowana w Chełmie.

Na wystawie znalazło się 51 wielkoformatowych zdjęć, które niosą ze sobą uniwersalne przesłanie jakimi są: dobroć, pomoc i solidarność, ale też opowiada czym jest: kryzys samotności, lęk, smutek i dramat związany z porzuceniem dotychczasowego miejsca zamieszkania, opuszczenia rodzin, przyjaciół, bliskich. Autorami zdjęć są: Michał Adamski, Agata Kaputa, Ryszard Karczmarski, Agata Kubis, Anna Liminowicz, Maciej Nabrdalik, Jacek Sadowski, Tomek Sikora, Adam Tuchliński, Przemysław Wierzchowski, Beata Zawrzel.
Organizatorem wystawy, umieszczonej na ogrodzeniu chełmskiej cerkwii, jest Fundacja PRO-PHOTO.

- Zależy nam, aby projekt "Solidarni" niósł ze sobą uniwersalne przesłanie jakimi są: bezinteresowna dobroć, pomoc i międzyludzka solidarność. W związku z aktualną sytuacją, temat wystawy skupia się na niesionej przez Polaków pomocy narodowi ukraińskiemu - podkreślają organizatorzy.

Wystawa w Chełmie zaprezentowana jest w symbolicznym miejscu, w miejscu kultu - na terenie zabytkowej cerkwi św. Jana Teologa w centrum miasta przy ulicy Henryka Sienkiewicza.

- Chełm jest miastem wielokulturowym, wieloreligijnym, gdzie społeczności organizują się często wokół kościoła, cerkwi czy zboru. Tak też było w wypadku pomocy uchodźcom, którzy przybyli do tego miasta. Pierwszą społecznością, która ruszyła z pomocą była, ta skupiona wokół kościoła Baptystów w Chełmie, z wyróżniającym się i zawsze gotowym do pomocy pastorem ks. Henrykiem Skrzypkowskim. To właśnie zdjęcie z wnętrza Zboru Baptystów, autorstwa Ryszarda Karczmarskiego, jeszcze na poziomie selekcji materiału do wystawy zrobiło na mnie tak wielkie wrażenie. Wnętrze kościoła zostało zamienione na tymczasowe schronienie, właściwie na noclegownię - mówi dr Anna Wolska kurator wystawy, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie.

Na zdjęciu Ryszarda Karczmarskiego widzimy wnętrze Zboru, odsunięte pod krzyż ławki i siedzącą samotnie na jednym z polowych łóżek starszą kobietę.

- To zdjęcie jest na wskroś symboliczne, proste i mocne i jeśli mówimy o tytułowej „solidarności”, o empatii o otwarciu serc o czym pisałam tak często w innych tekstach do wystawy, to zdjęcie to mogłoby być esencją, podsumowaniem całości wystawy i ekspozycji - podkreśla Anna Wolska.

Po wernisażu odbyło się spotkanie, rozmowy z autorami prac i poczęstunek w chełmskiej Galerii Atelier.

Wystawa w Chełmie jest ostatnią z zaplanowanych odsłon w przestrzeni miejskiej. Wcześniej prace zaprezentowano w Warszawie i Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto