Akcja specjalna ORLEN WYŚCIG NARODÓW
21-letni Słoweniec Gal Glivar został zwycięzcą tegorocznej edycji kolarskiego ORLEN Wyścigu Narodów. W klasyfikacji generalnej, ten niezwykle waleczny zawodnik grupy Adria Mobil wyprzedził Włocha Davide Piganzoli, który niedawno uplasował się na 9. pozycji w wymagającym Tour de Hongrie, a w przeszłości w czołówce kończył trudne etapy Tour de l’Avenir i Hannesa Wilkscha z Niemiec, który w ubiegłym roku uplasował się na 7. pozycji w „generalce” Giro Ciclistico d’Italia oraz Tour de l’Avenir. Z Polaków, najwyżej został sklasyfikowany Mateusz Gajdulewicz (41. miejsce). Zmagania drużynowe wygrali Francuzi, a reprezentacja Polski ukończyła wyścig na 15. pozycji.

Ostatni, niezwykle emocjonujący, 5. etap ORLEN Wyścigu Narodów, z Sanoka do hotelu Arłamów, długości 145 km, zakończył się sukcesem Portugalczyka Antonio Morgado, który na ostatnich metrach pokonał Glivara i Jordana Labrosse z Francji. Najlepszy z Polaków - Mateusz Gajdulewicz uplasował się na 31. miejscu, ze stratą ponad 2 minut do zwycięzcy.

Podczas 5. etapu ORLEN Wyścigu Narodów kolarze mieli do pokonania trudne bieszczadzkie tereny, bez choćby jednego metra płaskiego terenu, z dwiema premiami specjalnymi - w Ustrzykach Dolnych i Makowej w gminie Fredropol. Etap przerywany był stromymi podjazdami i zjazdami, aż do mety na wysokości 581 metrów w hotelu Arłamów. To właśnie tutaj, w lasach kurortu, rozstrzygnęła się końcowa klasyfikacja wyścigu. Na starcie stanęło 118 zawodników.

Od początku ostatniego etapu aktywni byli Polacy, Michał Kapela i Mateusz Gajdulewicz, którzy na niektórych fragmentach malowniczej trasy nawet przewodzili stawce. Jedna z prób ucieczki Gajdulewicza zakończyła się niepowodzeniem.

Po 40 kilometrach ukształtowała się czołówka wyścigu w której znaleźli się Belg Michael Nuytten, Nicolas Vinokurov z Kazachstanu, Mateusz Gajdulewicz, Łotysz Alekss Krasts i Włoch Alessandro Romele. Szóstka kolarzy miała niewielką przewagę nad Serhiijem Sydorem z Ukrainy, Łukaszem Juszczakiem, kolejnym Łotyszem Kristiansem Belohvosciksem i 50 sekund nad peletonem.

Na około 60 km specjalną premię górską w Ustrzykach Dolnych wygrał Jelle Nuytten. Przewaga uciekającej piątki kolarzy rosła z każdą minutą. Po 66 kilometrach różnica nad Ukraińcem i Polakiem wynosiła 2 minuty i 40 sekund, a nad peletonem 5 minut i 40 sekund. Wtedy nastąpił jednak zwrot wydarzeń na trasie. Grupa goniąca liderów wkrótce została dogoniona, a 40 kilometrów przed metą peleton zmniejszył straty do uciekinierów zaledwie do 2 minut i 20 sekund. Rozciągnięta grupa pościgowa dyktowała coraz większe tempo aż w końcu dogoniła uciekających kolarzy.

Na 6 km przed metą utworzyła się nowa czołowa grupa licząca dwudziestu zawodników, która na ostatnich trzech kilometrach została jeszcze podzielona. Ostatecznie najszybszy na mecie był reprezentant Portugalii Antonio Morgado. Drugie miejsce zajął zwycięzca dwóch etapów i klasyfikacji generalnej Karpackiego Wyścigu Górskiego, Słoweniec - Gal Glivar, trzeci był Francuz Jordan Labrosse. Wyścig ukończyło 106 kolarzy.

Tegoroczny ORLEN Wyścig Narodów po raz pierwszy odbył się w trzech krajach: na Węgrzech i na Słowacji oraz w Polsce, na pięciu etapach. Na starcie stanęło 25 ekip, w tym 22 reprezentacje narodowe (m.in. Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, USA i W. Brytanii) oraz 3 rodzime drużyny zaproszone przez Lang Team (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, Klub Kolarski Tarnovia i Lubelskie Perła Polski).

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKN ORLEN.

… 20. Klub Kolarski Tarnovia +1:04:45

Materiał oryginalny: ORLEN Wyścig Narodów. Słoweniec Gal Glivar triumfatorem „generalki”. Portugalczyk Antonio Morgado najszybszy w Arłamowie - Sportowy24