Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont w Muzeum Nadwiślańskim. Jakie tajemnice w sobie kryje?

kr
Remont w Muzeum Nadwiślańskim. Jakie tajemnice w sobie kryje?
Remont w Muzeum Nadwiślańskim. Jakie tajemnice w sobie kryje? Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Podczas przedłużającego się remontu obiektów Muzeum Nadwiślańskiego w Kamienicy Celejowskiej odkryto łukowato sklepione piwnice pod ścianą budynku od strony dziedzińca. To jeden z czynników, który wstrzymał prace budowlane i opóźnił zakończenie inwestycji. Nie jest to jedyna niespodzianka jaką kryją remontowane budynki.

- Po przeprowadzeniu ekspertyzy konserwatorskiej, piwnice w Kamienicy Celejowskiej zostały zabezpieczone i zasypane. Na jednej ze ścian wewnątrz ekipa budowlana odnalazła również fragment fresku – mówi Monika Januszek-Surdacka z Muzeum Nadwiślańskiego i dodaje. - Malowidło, stylem nawiązujące do gotyku, zostało również gruntownie przebadane. Ustalono, że dekoracja pochodzi z początku XX wieku, być może czasów, w których Kamienica zaczęła służyć Towarzystwu Przyjaciół Kazimierza Dolnego jako przyszłe muzeum.

Na dziedzińcu Kamienicy powstaje też nowy zegar słoneczny, a wkrótce staną tu inne elementy małej architektury, na podstawie historycznego, 100-letniego planu odbudowy autorstwa Jana Koszczyc-Witkiewicza.

Do ciekawostek na które natknęła się ekipa budowlana podczas przeprowadzanych prac należą także interesujące odkrycia w Spichlerzu Ulanowskiego. Jak informują pracownicy muzeum pod posadzką budynku znaleziono pozostałości ośmiu ogromnych beczek. Eksperci przypuszczają, że jest to pozostałość po starej garbarni, w które przekształcano niegdyś spichlerze.

Zmiana terminu zakończenia inwestycji głównie podyktowana jest koniecznością dodatkowego zabezpieczenia konstrukcji Spichlerza Ułanowskiego oraz demontażu i wymiany jego pokrycia dachowego.

- Dzięki specjalnym metalowym podporom i wzmocnieniom więźba dachowa obiektu dosłownie wisi w powietrzu. W ten sposób możliwy jest pełny dostęp do wymagających wymiany jej drewnianych legarów – tłumaczy pracownica muzeum.

Remont ciągnie się już 2 lata

Przypomnijmy, że od listopada 2017 roku Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przechodzi gruntowny i największy dotychczas remont. Pracom modernizacyjnym poddawane jest pięć obiektów: Dom Kuncewiczów, Kamienica Celejowskiej, Spichlerz Ulanowski, Dom Wójtowski z Modliborzyc oraz Dwór z Gościeradowa.

Początkowo renowacja miała się zakończyć z końcem ubiegłego roku. Później szacowano, że uda się otworzyć obiekty dla zwiedzających we wrześniu tego roku. Ostatecznie termin został ponownie przesunięty. Cały projekt zakończy się w sierpniu przyszłego roku. Kompleksowe prace pochłonęły ponad 17 mln zł.

- Intensywne prace trwają już tylko w spichlerzu. W czterech pozostałych obiektach, których dotyczy projekt prowadzimy już prace porządkowe i adaptacyjne. Jeszcze w tym roku są planowane odbiory techniczne, a pierwsze muzealne budynki zostaną oddane do użytku już w marcu przyszłego roku – zapewnia pani Monika.

Co już jest zrobione?

W Kamienicy Celejowskiej zostały wzmocnione fundamenty. Wymieniono belki stropowe i instalację. Przykryto też gontem dobudówki oraz oczyszczono elewację. Na dziedzińcu został wzniesiony budynek gospodarczy.
Dom z Modliborzyc ma nowe pokrycie dachowe, izolację zewnętrzną i wewnętrzną. Najbardziej widoczna zmiana to odnowiona elewacja i renowacja stolarki okiennej oraz drzwiowej.

Także zbudowany w drugiej połowie XVIII w. dwór z Gościeradowa, siedziba Manufaktury Muzealnej, zyskał nową konstrukcję dachową wraz z pokryciem z gontu oraz nowe instalacje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto