Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To oni rozpoczęli bojkotowanie telewizyjnej propagandy. Świdniczanie wyjdą na ulicę w rocznicę „świdnickich spacerów”

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Archiwum/Agnieszka Szymuś
„Spacery” miały swój początek w Świdniku w 1982 roku. W porze wieczornego dziennika ulice miasta wypełniały się mieszkańcami, którzy chcieli pokazać swój sprzeciw wobec komunistycznego systemu. Po 42 latach świdniczanie znów wyjdą na ulicę.

„Świdnickie spacery” były wyjątkową formą protestu, zapoczątkowana przez Jana Kaźmierczaka, działacza Solidarności. Od godziny 19:00 ulice Świdnika wypełniały się mieszkańcami, nie zważającymi na mróz i wszechobecne patrole milicji. Spacerowały całe rodziny, bloki, ulice, a gdy o 19:30 rozpoczynał się wieczorny „Dziennik Telewizyjny” większość mieszkań pustoszała. W oknach niektórych mieszkań można było dostrzec prezenterów telewizyjnych mówiąc, wydawać by się mogło, do spacerowiczów. Nic bardziej mylnego. Wystawiając telewizor w okno, ci świdniczanie, którzy nie mogli opuścić swoich domów demonstracyjnie pokazywali, że nie zgadzają się z kłamstwami propagandy stanu wojennego.

W krótkim czasie kilkanaście osób przerodziło się w kilkutysięczny tłum, a akcja rozniosła się na inne miasta. Spacery stały się symbolem protestu wobec kłamstw i „urabiania” Polaków przez komunistyczne władze.

Świdniczanie już 42. raz „wyjdą na ulicę”

Od lat miasto upamiętnia inicjatywę mieszkańców, którzy w 1982 roku nie bali się jawnie sprzeciwić władzy. Dzisiaj (6 lutego), tuż po zapadnięciu zmroku o godz. 16:00 budynek Miejskiego Ośrodka Kultury rozświetli się na biało-czerwono, a uroczystości rozpocznie msza święta o godz. 18:00 w Kościele NMP Matki Kościoła intencji uczestników świdnickich spacerów.

Następnie uczestnicy udadzą się na Plac przy Fontannie, gdzie o godzinie 19:00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Świdnickich Spacerów. O 19:30 wystąpi Jan Kondrak, a po koncercie świdniczanie odbędą symboliczny spacer ulicą Niepodległości (dawna Sławińskiego, główna ulica miasta po której „spacerowano”).

O 20:00 będzie można udać się do biblioteki publicznej im. Anny Kamieńskiej na wspomnieniowe spotkanie z uczestnikami Świdnickich Spacerów.

Organizatorami tegorocznego wydarzenia są Miasto Świdnik, Strefa Historii, Miejski Ośrodek Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz lubelski oddział IPN.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto