Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym. Sprawdź nasz subiektywny ranking!

OPRAC.: AS
Fot. Hanna Bednarzewska
Wybierasz się do Kazimierza Dolnego? W takim razie koniecznie musisz zobaczyć te miejsca! Sprawdź nasz subiektywny ranking 10 atrakcji, które powinni zobaczyć wszyscy zwiedzający to malownicze, nadwiślańskie miasto. Aby dowiedzieć się, która z nich znalazła się naszczycie listy, kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Założenie tego pięknego nadwiślańskiego miasta, a także budowę zamku obronnego legendy przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Kazimierz Dolny po raz pierwszy, prawa miejskie uzyskał na początku XIV w. – wtedy to Władysław Jagiełło dokonał lokacji miasta na prawach magdeburskich. W mieście wytyczono rynek, ulice, a także działki pod zabudowę. Przy czym jedynie północną część rynku została pozostawiona bez budynków, przez targowisko zostało otwarte na zamek i farę.

Na początku XVI w. Kazimierz Dolny został siedzibą starostwa. Zygmunt I Stary, zadłużony u Mikołaja Firleja, nadał w 1519 r. jemu i jego synowi Piotrowi dożywotni urząd starosty kazimierzowskiego – miasto to należało do rodu Firlejów, aż do 1644 r. To wtedy też przebudowany został zamek, a po pożarach, które wybuchły w latach 1561 i 1585 zostały odbudowane również spichlerze i domy mieszkalne przy wykorzystaniu skał wapiennych z okolicznych wzgórz.

Firlejowie dbali także o uprzywilejowanie miasta w handlu zbożem spławianym Wisłą do Gdańska – na czym wyrosły kupieckie rody Przybyłów, Czarnotów, Celejów (przybyłych z Włoch). Złoty wiek Kazimierza skończył się w lutym 1656 r. wraz ze spaleniem miasta i zamku przez wojska króla szwedzkiego Karola Gustawa. Powtarzające się przemarsze wojsk i późniejsza zaraza przyczyniły się do upadku miasta.

18 marca 1831 roku rozegrała się tu bitwa pod Kazimierzem Dolnym – jedna z bitew powstania listopadowego. W 1869 roku Kazimierz Dolny utracił prawa miejskie i zaczął zamieniać się w miejscowość wypoczynkową – zamożni mieszkańcy Lublina i Warszawy w okolicznych wąwozach zaczęli budować wille oraz pensjonaty dla letników.

W 1927 roku Kazimierz Dolny odzyskał prawa miejskie, jednak zawierucha II wojny światowej nie oszczędziły tego malowniczego miasta i konieczna była jego odbudowa. Dzięki staraniom Karola Sicińskiego (któremu zadanie to zostało powierzone przez ówczesnego ministra kultury) Kazimierz Dolny stanowi dziś zespół urbanistyczno-krajobrazowy, w którym został zachowany historyczny układ ośrodka handlu położonego na szlaku wiślanym.

Obecnie mimo, że miasto nie należy do największych, to dzięki swej bogatej historii pełne jest interesujących zabytków architektury sakralnej, jak i świeckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto