Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Przyjaciół Puław powstało z miłości do miasta. Rozmowa

Hanna Bednarzewska
Z Wojciechem Kubą, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Puław rozmawia Hanna Bedna-rzewska.

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Puław obchodzi 60-lecie istnienia. Jaka była historia powstania tej organizacji?

Testament ludzi, którzy założyli TPP z miłości do miasta zobowiązuje. Ideą było pobudzanie rozwoju duchowego, społecznego i kulturalnego mieszkańców, prowadzenie badań nad historią miasta, a także udział w życiu społecznym przy rozwiązywaniu bieżących problemów. Towarzystwo Przyjaciół Puław to jedyne w mieście stowarzyszenie, które wytrwało, kiedy zmieniały się systemy i sytuacje polityczne. Powstało w 1959 roku, który przez muzealników polskich i historyków sztuki był fetowany jako rocznica 150-lecia muzealnictwa polskiego. Do Puław - kolebki polskiego muzealnictwa - przyjechali wybitni przedstawiciele tej grupy. Plonem uroczystości było założenie TPP. Wiązało się to także z odwilżą polityczną. Wcześniej stowarzyszenia nie mogły swobodnie działać. TPP ma status prawny towarzystwa regionalnego i od kilku lat znajduje się na liście Organizacji Pożytku Publicznego. Założycielami TPP byli profesor Michał Strzemski, pierwszy prezes stowarzyszenia, Zygmunt Nowakowski z biblioteki rolniczej i Zdzisław Żygulski, znawca historii zbiorów puławskich oraz kolekcji książąt Czartoryskich. Dużą rolę w działalności towarzystwa odegrali Ryszard Towalski, Aleksy Bornus i Alicja Bobrowska. Dzięki jej inicjatywie zrujnowana Willa Samotnia, która była w rękach miasta, trafiła do rąk towarzystwa i została odbudowana. Obecnie mieści się tu siedziba TPP. Mniej znana karta historii to działalność niektórych członków TPP w opozycji demokratycznej. W IPN jest teczka dotycząca tej działalności. Ten fragment historii towarzystwa będzie przebadany.

Jak będą wyglądały obchody 60-lecia istnienia TPP?

Będą skoordynowane z Wojewódzka Radą Towarzystw Regionalnych. To instytucja skupiająca ponad 100 towarzystw regionalnych z Lubelszczyzny. W zarządzie WRTR mamy dwóch naszych członków na siedem osób wchodzących w jego skład. Spotkania regionalistów z Lubelszczyzny odbędą się na przełomie września i października. Ukaże się wydawnictwo okolicznościowe, gdzie opisana będzie historia TPP. Szczegółowy program jest jeszcze opracowywany.

Jaką rolę obecnie pełni towarzystwo?

W pierwszej kadencji samorządu w latach 1990-1994, kiedy powstawała nowa rzeczywistość, towarzystwo włączyło się w życie polityczne i wystawiło listę kandydatów do Rady Miasta. Wprowadziliśmy do rady dwie osoby. Obecnie TPP nie miesza się do polityki, choć wśród członków reprezentowane są wszystkie poważniejsze opcje polityczne. Nie chcemy wyręczać samorządu i partii politycznych, liczy się dobro miasta i jego bieżące potrzeby. W wielu sprawach towarzystwo może służyć radą lokalnemu samorządowi. Wcześniej podejmowaliśmy się roli arbitra w konflikcie między miastem i Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Obecny prezydent ma kłopot z przejętym przez poprzedni samorząd Pałacem Marynki. Chodzi o koncepcje wykorzystania obiektu. Wiem, że towarzystwo będzie zaproszone do konsultacji w sprawie jego zagospodarowania.

Co ważnego udało się zrobić w ciągu 60 lat istnienia?

Wydaliśmy ponad 50 pozycji książkowych. Wśród stałych tytułów jest „Teka Puławska” mająca charakter kulturalno-literacko-artystyczny. Na czele zespołu redakcyjnego stoi Bohdan Zadura - poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. „Studia Puławskie” to tytuł o charakterze historycznym. Unikalną pozycją jest „Puławski Słownik Biograficzny”. Wydane zostały dwa tomy i szukamy środków na wydanie trzeciego. Organizowaliśmy różnego typu sesje naukowe i popularnonaukowe poświęcone osobom i datom historycznym. Pisaliśmy petycje i monity dotyczące ochrony zabytków. Mamy też archiwum, w którym gromadzimy dokumenty związane z Puławami. Nasi członkowie - Mariusz Fotyma i Edward Slusarczyk - są animatorami powołania Puławskiej Wszechnicy Obywatelskiej współpracującej z wydziałem zamiejscowym UMCS. Ideą jest wzbogacenie społeczeństwa o zagadnienia konstytucyjne, funkcjonowania organów samorządowych. Pomysłem Romana Wocha jest Klub Meritum prowadzący dyskusje na tematy społeczne, społeczno-polityczne, historyczne czy popularno-naukowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto