Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa 3. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Na inauguracji "Ordonka". Zobacz zdjęcia

RG.
W Białej Podlaskiej trwa święto muzyki klasycznej. Rozpoczął je spektakl muzyczny o karierze Hanki Ordonówny, która swoje pierwsze kroki na scenie stawiała na deskach lubelskiego kabaretu.

Spektakl muzyczny „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy” w reżyserii Jana Maciejowskiego opowiada o wielkiej karierze Hanki Ordonówny. Nazywała się tak naprawdę Marianna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska. Debiutowała w wieku 16 lat w teatrzyku „Sfinks”. Popularność zdobyła w latach 1917-1919 wykonując piosenki o tematyce żołnierskiej w lubelskim kabarecie „Wesoły Ul”.

Gwiazda musicalowa Maria MeMeyer wcieliła się w Ordonkę. Na scenie towarzyszyło jej muzyczne trio Ewy Zug. Złożony z piosenek Hanki Ordonówny spektakl w reżyserii Jana Maciejowskiego i choreografii Henryka Konwińskiego to wielka kreacja tej artystki chorzowskiego Teatru Rozrywki, uznawanej przez wiele lat za najwybitniejszą polską aktorkę musicalową.

Każda z piosenek stanowiła odrębny mikro-dramat lub wesołą czy nawet frywolną mini-opowieść. W entuzjastycznych recenzjach podkreślano, że spektakl „Ordonka” dostarcza widzom wielu emocji – jest czas na śmiech, na zadumę, ale i na wzruszenie. Nie ma za to czasu na nudę.

Spektakl w zadaszonym amfiteatrze w kompleksie zamkowo-parkowym Radziwiłłów zgromadził w sobotę (18 września) liczną publiczność. Wydarzenie było okazją do wręczenia Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Z rąk prezydenta miasta Michała Litwiniuka otrzymali ją Jana Maraśkiewicz - wieloletni konserwatorów zabytków oraz Krzysztof Olesiejuk - założyciel Zespołu Woklanego "Brevis".

Kolejne punkty programu

Na drugi dzień po otwarciu festiwalu (19 września) Mateusz Deskiewicz zaprezentował swój monodram „Być jak Charlie Chaplin” według scenariusza Piotra Wyszomirskiego. Po spektaklu razem ze scenarzystą, Piotrem Wyszomirskim spotkał się z widzami.

Swoją premierę we wtorek (21 września) miał spektakl pt. „Nepel, syn Pratula. Nadbużańskie legendy” w wykonaniu Teatru Słowa. Przeniósł widzów na ziemie Słowian X wieku. Sztuka w reżyserii Danuty Szaniawskiej, według scenariusza Jacka Daniluka przybliża rodzime nadbużańskie legendy.

Festiwalowa publiczność w czwartek (23 września) zobaczy „Żakowe tańcowanie na Podlasiu”. Zaprezentują je cenione w kraju i za granicą zespoły pieśni i tańca „Podlasie” (AWF Biała Podlaska) oraz „Warszawianka” (UW). Nowatorskie przedsięwzięcie w niespotykany sposób łączy elementy folkloru i jazzu.

W piątek (24 września) benefis 40-lecia pracy artystycznej będzie obchodził Zbigniew Macias. Na program wydarzenia „Gdybym był bogaczem” składają się historie związane z postacią Tewje Mleczarz, stworzoną przez Szołema Alejchema i rozsławiona przez musical „Skrzypek na dachu dowcipy i żarty”. Wszystko to przeplatane będzie urozmaiconą muzyką wybitnego śpiewaka.

Wstęp na te dwa wydarzenia jest wolny.

Podczas sobotniej (25 września) gali polskiej piosenki „Od Opola do Spotu” gościem specjalnym miała być Katarzyna Moś. Jak informują organizatorzy, z przyczyn niezależnych od nich nie weźmie jednak udziału w wydarzeniu. Zamiast niej na scenie pojawi Kasia Cerekwicka. Będzie jej towarzyszył znakomity pianista i aranżer, Marcin Urban.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto