Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wiła wianki i wrzucała je do wody". Za nami magiczna Noc Świętojańska w lubelskim skansenie. Zobacz zdjęcia

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
23 czerwca 2023 r. Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowało wyjątkowe, wręcz magiczne wydarzenie w sektorze Powiśle: Noc świętojańską. Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o dawnych zwyczajach i wierzeniach związanych z letnim przesileniem Słońca, samodzielnie zapleść kwiatowy wianek, następnie puścić go na wodę, a na sam koniec posłuchać koncertu Kapeli „Drewutnia”.
23 czerwca 2023 r. Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowało wyjątkowe, wręcz magiczne wydarzenie w sektorze Powiśle: Noc świętojańską. Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o dawnych zwyczajach i wierzeniach związanych z letnim przesileniem Słońca, samodzielnie zapleść kwiatowy wianek, następnie puścić go na wodę, a na sam koniec posłuchać koncertu Kapeli „Drewutnia”. Małgorzata Genca
23 czerwca 2023 r. Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowało wyjątkowe, wręcz magiczne wydarzenie w sektorze Powiśle: Noc świętojańską.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli dowiedzieć się między innymi o dawnych zwyczajach i wierzeniach związanych z letnim przesileniem Słońca, samodzielnie zapleść kwiatowy wianek, następnie puścić go na wodę, a na sam koniec posłuchać koncertu Kapeli „Drewutnia".

Chrześcijanie, którzy pojawili się na ziemiach polskich próbowali walczyć z pogańskimi obrzędami. W czasach słowiańskich w noc z 23 na 24 czerwca odbywała się Noc Kupały, święto płodności i witalności. Zbiegało się z nią chrześcijańskie święto - świętego Jana. Chrześcijanie przejęli część zwyczajów od pogańskich Słowian i zaczęli świętować w wigilię świętego Jana nadejście lata i przesilenie letnie. Pomimo, że współcześnie nazwy noc świętojańska i noc kupały używane są zamiennie, nie do końca symbolizują to samo.

Podczas nocy kupały, lub tak zwanej Sobótki, panny plotły wianki i wrzucały je do wody - jeśli wianek utonął, dziewczyna miała wkrótce umrzeć. Jeśli popłynął w dal, ślub się odwlekał. A ten, kto wianek wyłowi, miał się stać jej mężem. Oprócz tego rozpalano ogniska przy których snuto plany na przyszłość, tańczono, a nawet je przeskakiwano.

Główną atrakcją nocy świętojańskiej było poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci - według legend kwiat zakwitał tylko w tę jedną wyjątkową noc, a znaleźć go mógł człowiek sprawiedliwy, bez żadnej skazy na sumieniu, który nigdy nikomu nie wyrządził krzywdy. Znaleziony kwiat miał tej osobie przynieść szczęście i bogactwo.

Noc świętojańska, to także noc ziół. W dawnych czasach wierzono, że po zachodzie słońca na ziemię schodzą złe duchy. Dlatego na rozżarzone węgle wrzucano szałwię, dziewannę i inne zioła, aby ich woń odgoniła nieproszone zmory.

Zobacz jak w Muzeum Wsi Lubelskiej powrócono do tradycji i świętowano noc świętojańską! Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto