Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. W lubelskich więzieniach wygrał Rafał Trzaskowski. W domach pomocy społecznej - Andrzej Duda

Redakcja
Sprawdzamy jak wygląda rozkład głosów w takich miejscach jak więzienia, szpitale czy domy pomocy społecznej
Sprawdzamy jak wygląda rozkład głosów w takich miejscach jak więzienia, szpitale czy domy pomocy społecznej unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Sprawdzamy, jak wygląda rozkład głosów w takich miejscach jak więzienia, szpitale czy domy pomocy społecznej. Ten podział jest bardzo wyraźny.

W lubelskich więzieniach bezapelacyjnie wygrał Rafał Trzaskowski. Dostał on znacznie więcej głosów od osadzonych niż Andrzej Duda. W Areszcie Śledczym w Lublinie aż 78,44 proc. To jednocześnie komisja, w której miał największe procentowe poparcie w całym Lublinie. Podobnie było w zakładzie karnym we Włodawie, gdzie Trzaskowski zdobył 72 proc. Kandydat opozycji wygrał też w więzieniach np. w Chełmie, Białej Podlaskiej, Zamościu, Opolu Lubelskim.

Zupełnie odwrotna sytuacja była w domach pomocy społecznej. Tam głosowano na dotychczasowego prezydenta Polski. Rekord padł w DPS przy ul. Archidiakońskiej, gdzie Andrzej Duda zdobył 92,59 proc. głosów. To także komisja w której miał największe poparcie w całym Lublinie. W innych DPS-ach głosowano podobnie. Kandydat Zjednoczonej Prawicy zdobył 90 proc. w DPS Kalina, 83 proc. w DPS Betania oraz po 82 proc. w DPS przy ul. Kosmonautów i przy ul. Ametystowej.

Z kolei w lubelskich szpitalach te dysproporcje nie są aż tak ogromne, choć widać przewagę Andrzeja Dudy. Głosowało na niego 57 proc. pacjentów w SPSK4, 63 proc. w MSW, 66 proc. w Instytucie Medycyny Wsi, a 69 proc. w COZL. Większą przewagę odnotowano w placówkach psychiatrycznych. Zarówno w klinice psychiatrii SPSK1 przy ul. Głuskiej oraz w szpitalu neuropsychiatrycznym przy ul. Abramowickiej, Andrzej Duda zdobył po 77 proc. głosów.

Skąd tak wyraźny podział wśród wyborców?

- Wyniki w DPS-ach związane są przede wszystkim z przedziałem wiekowym osób, które zamieszkują te ośrodki. Bowiem zdecydowana większość osób powyżej 60 roku życia głosowała na Andrzeja Dudę. Jest to związane głównie z postrzeganiem polityki socjalnej, która jest prowadzona przez Zjednoczoną Prawicę - wyjaśnia dr hab. Andrzej Podraza z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL.

A skąd tak wysoki wynik w więzieniach dla Trzaskowskiego? - Myślę, że można tłumaczyć tym, że rząd Zjednoczonej Prawicy zazwyczaj kojarzony jest z walką z przestępczością, dążeniem do zaostrzenia kar. Stąd osadzeni chętniej głosowali na kandydata opozycji - dodaje politolog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto