Kazimierz Dolny: Ponad 600 osób na starcie biegu im. Jana Pawła II

Paweł Żurek
W tę niedzielę na rynku w Kazimierzu była aż gęsto od przyjezdnych ze wszystkich stron kraju. To jednak nie turyści, a biegacze, którzy startowali w III Festiwalu Biegowym im. Jana Pawła II.

Zmagania w Kazimierzu to drugi etap tzw. triady biegowej biegajMY z DEM’a, organizowanej przez agencję DEMA. Na start wyścigów, które rozpoczynały się na Rynku, zgłosiło się ponad 600 osób. W tym roku, oprócz najpopularniejszego biegu na 10 kilometrów, organizatorzy zaplanowali też wyścigi na krótszym dystansie – 5 kilometrów. Wystartowało w nich łącznie 114 krótkodystansowców. Biegały też dzieci, które miały do pokonania ok. 500 metrów.

- To trudny, zróżnicowany bieg. Pierwsze 2,5 kilometra jest pod górkę. Drugie z kolei to tereny bardziej zróżnicowane. Wiadomo, że łatwiej biega się "po równym". Ale już przed startem wiedzieliśmy, że tutaj nie będzie łatwo. Tym bardziej cieszy to zwycięstwo, zwłaszcza, że biegowi patronuje Jan Paweł II, który jest też patronem mojej uczelni - mówił Michał Kędra z KUL Running Team.

Dystans 5 kilometrów w kategorii open najszybciej pokonał Michał Kędra z KUL Running Team. Zajęło mu to 17 minut i 29 sekund. Wyprzedził na mecie Rafała Lewochę (17:34) i Stanisława Marca, biegacza z ponad 35 letni doświadczeniem (17:50). Wśród kobiet, najszybsza była także zawodniczka z KUL Running Team, Karolina Korzeniowska (21:04). Za nią bieg ukończyła Izabela Nalewajko (22:40) i Elżbieta Pietrasik (22:53).

Na dystansie 10 kilometrów bezkonkurencyjni byli biegacze zza granicy. Bieg mężczyzn wygrał Siergiej Fiskovich z Ukrainy (34:15). Za nim dobiegł Michał Breszka (34:50) i Daniel Urmanowski (37:15). Najszybszą kobietą na mecie była za to biegaczka z Mołdawii – Olesia Zmowzenko (37:23) Za nią bieg ukończyła Aleksandra Jakubczak (38:57) i Dorota Gruca (39:42).

Dla odwiedząjących Kazimierz dodatkowymi atrakcjami była strefa zabaw dla dzieci, a także replika papamobile, skonstruowanego specjalnie dla Jana Pawła II na czas jego wizyt w ojczyźnie.