Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport IUNG: susza na terenie całego kraju. Owoców może być mniej

Redakcja
Puławski Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa podał alarmujące dane: rolnicy uprawiający zboża jare, ozime, truskawki oraz krzewy owocowe z 90 proc. polskich gmin muszą zmagać się z suszą. Brak opadów może spowodować, że tegoroczne plony będą niższe o ponad 20 proc. od średniej.

Naukowcy z IUNGU prowadzą tzw. monitoring suszy od kilkunastu lat. W nowym raporcie Instytutu, obejmującym okres kwietnia i maja br. pojawia się wiele danych, które mogą martwić zarówno rolników, jak i konsumentów.

Przeczytamy m.in. że na terenie ponad 97 proc. gmin z woj. lubelskiego uprawy zbóż jarych (pszenica, kukurydza zwyczajna, owies czy żyto) jest zagrożonych suszą. Jest to jeden z najwyższych wyników w kraju. Na 213 gmin znajdujących się w naszym regionie susza panuje już w 207.

W ogromnych tarapatach są też hodowcy owoców najpopularniejszych o tej porze roku, czyli truskawek. Według wyliczeń naukowców z puławskiego instytutu susza panuje na prawie 40 proc. wszystkich polskich pól, gdzie roślina jest uprawiana. Deszczu brakuje w prawie 2200 gminach na terenie całego kraju (88,7 proc. wszystkich gmin). W województwie lubelskim jest to 207 na 213 gmin.

Nie lepiej jest, jeżeli chodzi o uprawę krzew owocowych. Choć cały teren objęty zagrożony suszą to 30 proc. wszystkich upraw, to z brakiem nawodnienia pól będzie musiało poradzić sobie 97 proc. wszystkich gmin w naszym regionie.

W ośmiu polskich województwie z suszą mają problem wszystkie gminy. Krytyczna sytuacja jest w woj. lubuskim – powierzchnia wszystkich pól zagrożonych suszą to 74,55 proc.

-Nieco mniejsze zagrożenie suszą rolniczą notowano wśród upraw drzew owocowych. Na terenie Polski suszę notowano w 13 województwach na terenie 580 gmin – czytamy w raporcie IUNG.

Do suszy doprowadziło, co nie może dziwić, duże nasłonecznienie i brak deszczu na terenie prawie całego kraju.

-Stwierdzamy, że zarówno kwiecień jak maj charakteryzowały się bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz wysokim usłonecznieniem. Wartości tych elementów meteorologicznych były znacznie wyższe od norm wieloletnich. Jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne. Obecnie tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe z powodu występującego deficytu wody co najmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych - alarmują naukowcy.

Cały raport IUNG-u dostępny jest pod tym linkiem - RAPORT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto