- Tragiczny koniec jednego z najpiękniejszych miejsc Kazimierza Dolnego! Miejsce potocznie zwane "Wąwozem Czarnym" zostało wybetonowane, mimo sprzeciwu ponad 9 tysięcy Polaków. Podcięto skarpę, a żeby ukończyć inwestycję, zapewne czeka nas wycięcie kilku drzew – czytamy na profilu lokalnej działaczki Romany Rupiewicz.
Z kolei władze miasta informują, że miejsce to zostało już dwa lata temu zakwalifikowane do ogólnopolskiego, ministerialnego programu utwardzania den wąwozów, zabezpieczających ich przed nadmierną i niekontrolowaną erozją.
- Płyty ażurowe na trwałe stabilizują podłoże, a po stosunkowo krótkim okresie użytkowania ulegają one znacznemu zakryciu przez spływający, sedymentujący less – czytamy w oficjalnym stanowisku Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym.
Urząd dementuje też plotki i uważa za nieprawdziwe informacje o wycięciu i uszkodzeniu korzeni drzew w trakcie prowadzonych prac. Zapewnia przy tym, że prace budowlane były wielokrotnie poddawane skrupulatnym kontrolom prowadzonym przez powołane do tego celu instytucje.
- Zarówno kontrolerzy Lubelskiego Zespołu Parków Krajobrazowych jak i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Puławach nie stwierdzili jakichkolwiek uchybień w fazie przygotowywania prac i ich realizacji – dodają pracownicy urzędu.
Mimo to część mieszkańców nadal uważa, że nie było uzasadnienia dla wyłożenia wąwozu betonowymi płytami, a działania takie nazywa oszpecaniem cennego krajobrazowo miejsca.
- Czarny nie jest niezbędną drogą dojazdową, a “betonowanie” kolejnych wąwozów sprawia w naszych oczach wrażenie działania bezmyślnego. Sukcesywnie, okolice Kazimierza Dolnego, niegdyś letniska artystów, obrastają w beton – twierdzi pan Aleksander, jeden z mieszkańców Kazimierza.
A Urzędowi Miasta i burmistrzowi zarzuca brak dialogu. Jak twierdzi pan Adam grupa mieszkańców wielokrotnie prosiła burmistrza o mediowanie w sporze o dalsze losy wąwozu, ale mieszkańcy nigdy nie doczekali się odpowiedzi również w sprawie petycji podpisanej przez ponad 9 tys. osób z całego kraju.
- Nieprawdą jest, że zwolennicy zabezpieczenia wąwozów nie wypowiadali się publicznie w tej sprawie. Wielokrotnie, zarówno przychylni jej mieszkańcy jak i przedstawiciele samorządu, zabierali w tej ważnej sprawie głos. Czy, to na poświęconych tej tematyce spotkaniach, komisjach oraz sesjach Rady Miejskiej czy wielokrotnie w prasie lokalnej i ogólnopolskiej jak i mediach elektronicznych – odpowiada urząd.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?